انواع رنده نجاری

اره نجاری چیست

انواع رنده نجاری را بشناسیم

نجاری یکی از حرفه های قدیمی است که در آن از چوب های طبیعی لوازم کاربردی و البته بسیار جذاب و چشمگیر خلق می شود. اما تمامی این ها به واسطه یکی سری ابزار های مختص این کار است که اصلی ترین انها هم رنده ها هستند. رنده نجاری انواع بسیار گوناگونی دارند که عمل برش و صیقل زنی را انجام می دهند. هر یک از این رنده ها خود دارای ویژگی های اختصاصی هستند که پیش از خرید و استفاده لازم است هر یک از آن ها را به صورت کامل بشناسید. برای آشنایی با انواع رنده رنجاری در ادامه با ما همراه باشید.

انواع رنده نجاری از نظر جنس

احتمالا شما هم این تصور را در ذهن دارید که رنده ها جنس های فلزی دارند. اما باید بدانید که نوع چوبی آن هم وجود دارد. به همین خاطر انواع رنده نجاری از نظر جنس به دو نوع چوبی و فلزی تقسیم می شود. مکانیسم رنده های چوبی به نسبت فلزی ساده است و به همین خاطر نیاز به تنظیمات بیشتری نداشته و به راحتی هم قابل استفاده می باشد. شما می توانید تنها تنظیمات عمق شیار را در نوع چوبی انجام دهید. مدل فلزی کاملا از فلز ساخته شده و برای برش، پرداخت، صیقل و … مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع و مشخصات اره نجاری

انواع رنده نجاری از نظر کارایی

انواع مختلفی از این محصول وجود دارد که هر یک برای انجام یک کار مورد استفاده قرار می گیرند. رنده ای که با آن چوب را به قطعات کوچک تقسیم می کنید با رنده ای که جهت برداشتن رویه چوب استفاده می شود با یکدیگر فرق می کند. به همین خاطر شناخت آن ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. از بین انواع رنده ها می توان موارد زیر را نام برد.

رنده نجاری مخصوص پرداخت

با استفاده از این نوع رنده می توانید تمامی ناهمواری های موجود روی سطح چوب را از بین ببرید و هیچ خط و پستی و بلندی وجود نداشته باشد. به این عمل به واسطه رنده پرداخت، رنده کشی گفته می شود. تیغه های آن زاویه تند تری داشته و اغلب برابر با 48 الی 50 درجه است. میزان پوشال برداری آن هم بسیار کم است و به همین خاطر از محبوبیت بالایی برخوردار است. عرض تیغه پرداخت نجاری مابین 61 و 66 میلی متر در نظر گرفته میشود.

رنده نجاری قاچی

اگر می خواهید سح چوب را با عمق بیشتری بردارید و به بخش مرکزی چوب برسید این رنده کارتان را ساده تر خواهد کرد. استفاده زیادی در ظریف کاری دارد و دارای یک تیغ است.

بغل رنده

به این مدل از رنده رنجاری، رنده دوراهه نیز گفته می شود. برای دو راهه کردن الوارها یا هر نوع چوب و تخته دیگری استفاده می شود. هیچ محدودیتی در ابعاد آن وجود ندارد. به همین خاطر باید با در نظر داشتن قطر چوب و ضخامت آن، سایز مناسب را انتخاب کنید. البته این مدل خود دارای دو نوع دوراهه متغییر و دوراهه ساده می باشد.

رنده نجاری گرات

اگر قصد ساخت اتصالات چوبی را دارید قطعا به این رنده نیاز خواهید داشت. این نمونه خود در دو نوع رنده کف طرح و رنده زابنه طرح فرنگ دسته بندی میگردد.  رنده کف طرح فرنگ از اجزا مختلفی ساخته شده است که عبارتند از: مهره تنظیم، دسته، تیغه ال شکل و عمق سنج که سایز تیغه آن هم متغییر است.

رنده نجاری خشی

اگر قطعه شما کوچک است و قصد هموار کردن سطح آن را دارید، رنده خشی از بین انواع رنده نجاری بیشتر به کارتان خواهد آمد. هر گونه ماده زائد روی کار را از بین می برد و از همیت رو در روکش کاری نیز استفاده زیادی از آن می شود.

رنده کنشکاف

به منظور ایجاد شیارهای موازی روی سطوح چوبی از این رنده استفاده می شود. این مدل در دو نوع چوبی و فلزی تولید شده و مدل فلزی آن بسیار متسحکم تر است و به تبع قیمت بالاتری هم دارد. در کنار این تیغه یک گونیا نیز وجود دارد که باعث می شود دقت بیشتری داشته باشید. عرض تیغه های آن بین 2 تا 16 میلی متر بوده و به راحتی قابل استفاده است.

رنده نجاری بال کبوتری

این رنده اسم جالبی دارد و دلیل نام گذاری آن شباهت زیادی است که به بال پرنده دارد و برای چوب هایی که دارای قوس هستند به کار گرفته می شود. دارای دو دسته چوبی است اما جنس تیغه های به کار رفته در آن فلزی است. بدنه ای به طول 250 میلی متر دارد و عرض آن هم برابر با 54 میلی متر است.

رنده نجاری بلند

این نوع از رنده به نام رنده دستگاه نیز شهرت دارد و برای هموار کردن سطح چوب استفاده می شود. قدرت آن بسیار زیاد بوده و به واسطه دستگاه نیز قابل استفاده می باشد. هم به صورت چوبی و هم به صورت فلزی در بازار وجود دارد. تیغه هایی با سایزهای مختلف را می توانید روی آن سوار کرده و استفاده کنید.

رنده کاس و سیبنه

اگر قطعه ای به صورت محدب یا مقعر دارید برای پرداخت کردن آن به این رنده نیاز خواهید داشت. از ورق های فولادی ساخته می شود و منعطف است. قابلیت ارتجاعی آن مهم ترین ویژگی است که دارد. درون رنده یک پیچ وجود دارد که این امکان را برای شما فراهم می کند بتوانید آن را به صورت محدب یا مقعر تبدیل کرده و هر کدام را که نیاز دارید مورد استفاده قرار دهید.

نکات مهم در زمان انتخاب و خرید انواع رنده نجاری

اگر به صورت جدی نجاری انجام می دهید و با این حرفه سرو کار دارید، بی شک یک روزی به تمامی این رنده ها نیاز خواهید داشت وب هتر است تمامی آن ها را در نجاری و کارگاه خود داشته باشید. اما اگر صرفا برای یک منظور مشخص به رنده نیاز دارید، بهتر است با در نظر داشتن شکل قطعه، سایز مورد نیاز، نوع تغییراتی که می خواهید روی آن اعمال کنید و … بهترین آن را انتخاب نمایید. همچنین در زمان خرید باید توجه کنید که تیغه رنده ها محکم و تیز باشد. هیچگونه ترکی روی نمونه های چوبی وجود نداشته باشد و از وزن مناسبی هم برخوردار باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.