ابزار های پرکاربرد نجاری

ابزارهای پرکاربرد در نجاری

آشنایی با ابزارهای پرکاربرد نجاری

شغل نجاری یک حرفه جذاب فیزیکی است که به خاطر ساخت وسایل دستی به شکل هنرمندانه در انواع مختلف صنایع محبوبیت و خواهان بسیاری دارد. از جمله صنایع پرکاربرد نیازمند به نجاری عبارتند از: کابینت سازی، مبلمان سازی، صنایع دستی، دکوراسیون داخلی، معرق کاری، منبت کاری و … است. بنابراین صنایع تولیدات در زمینه عرضه انواع مختلف ابزارهای پرکاربرد نجاری بیش از پیش فعالیت می کند. اگر می خواهید پا به عرصه تولیدات بگذارید باید با ابزارهای پرکاربرد نجاری آشنایی داشته باشید پس با ما را در ادامه این مطلب همراهی کنید.

انواع ابزارهای نجاری

ابزارالات نجاری از نظر منبع تغذیه در سه دسته قرار داد که عبارتند از: ابزارالات برقی ابزارالات نجاری دستی ابزارالات نجاری بادی همه این ابزار موجب شده است روند تولید سیر صعودی داشته باشد و وقت و انرژی کمتری صرف انجام کارها شود. اره زنجیری، اره میزی، اره گردبر، اره فارسی بر، رنده برقی، دریل، پیچ گوشتی برقی، اره عمودبر، قرز و اورفرز، سنباده زن و بلوور برقی از ابزارهای پرکاربرد نجاری از نوع برقی هستند. ابزار های نجازی دستیسبک هستند و به راحتی جابجا می شوند و در هر نجاری یافت می شوند که شامل: پیچ گوشتی، مغار، چکش، اره دستی، رنده دستی، پیچ دسی و گیره می باشد. در بین ابزار الات نجاری بادی می توان به منگنه کوب بادی، میخکوب بادی، دریل بادی، پیستوله بادی، پیچ گوشتی بادی اشاره کرد که بیشترین کاربرد را در صنعت مبل سازی و کابینت سازی دارند.

ابزارالات پرکاربرد نجاری

سایر ابزارهای پرکاربرد در حرفه نجاری

اگر می خواهید شروع به فعالیت در زمینه های مذکور کنید بهتر است با ابزارهای پرکاربرد تجاری به طور مفصل آشنا شوید. متر اندازه گیری یک نجار حتما به یک وسیله اندازه گیری نیاز خواهد داشت.

چکش میخ کش

این وسیله، در عین سادگی قادر است هم میخ بکوبد و هم میخ را بیرون بکشد و یک وسیله ضروری میباشد. چاقوی نچاری در مواقعی که به یک برش و دستکاری کوچک نیاز باشد یک نجار باید چاقو دم دست داشته باشد.

رطوبت سنج چوب

میزان رطوبت چوب حتما باید سنجیده شود که برای این منظور از دستگاه رطوبت سنج استفاده میشود. مغار و مته دستی در انجام بعضی کارها استفاده از ابزارهای برقی کاربردی نیست در اینصورت از مغار و مته دستی استفاده می شود.

 

انواع سمبه در نجاری

از جمله ابزار های کاربردی نجاری برای اجرای طرح و نقش بر روی چوب میباشد. پیچ گوشتی یکی از انواع ابزارالات پرکاربرد نچاری می باشد. تراز برای اطمینان از میزان تراز بودن قطعه کار شده و صاف بودن سطح آن از تراز نجاری استفاده می شود.

گونیای نجاری

برای ارزیابی گوشه های کار از نظر عمود بودن درست از این وسیله استفاده میشود. زاویه یاب و نقاله از جمله ابزارالات کاربردی در نجاری برای بررسی زوایای کار و اندازه گیری آن ها می باشند.

کولیس یا همان قطر سنج

همانطور که از نام این وسیله مشخص است ابزاری برای اندازه گرفتن قطر قطعات میباشد. رنده دستی یکی از ابزارهای کاربردی برای صیقل کردن انواع مختلف سطوح چوب در نجاری رنده دستی است.

ابزارهایی که در نجاری کاربرد دارد

کاربرد گیره نجاری

گیره یک وسیله بسیار کاربردی در حین فعالیت های نجاری می باشد تا هنگام فعالیت بر روی قطعات هیچ گونه حرکتی اتفاق نیفتد تا نتیجه کار مرتب و خوب شود.

فلز یاب

شاید برای شما جالب باشد که نجاران برای اطمینان از نبود فلز اضافی مثل پیچ و میخ در چوب کارشده از فلز یاب کمک میگیرند. جیگ و فیکسچر برای انجام یک سوراخ کاری هدایت شده و یک کار منظم از این ابزار کمک میگیرند.

اره دستی

ارگ نیاز به یک برش جزئی به صورت دستی نیاز باشد می توان به راحتی این کار را با استفاده از اره دستی انجام داد. اره مویی اگر قطعه ای که می خواهید درست کنید به برش های ظریف و ریز نیاز دارد باید از اره مویی استفاده کنید.

میز کار

اگر میخواهید در کارگاه خودتان یک کار تمیز و شگفت انگیز ارائه کنید حتما باید یک میز کار در آن داشته باشید. تابلو ابزارالات نجاری برای راحتی انجام امور و دسترسی آسان به ابزارالات حین کار بایستی یک تابلو ابزارالات نجاری در کارگاه خود داشته باشید.

دستگاه سنگ زنی و تراشکاری در حرفه نجاری

برای برش و حالت دهی به گوشه ها و لبه های قطعه از دستگاه سنگ زنی استفاده میشود. مکنده خاک اره برای اطمینان از یک نتیجه کار مطلوب باید محیط به طور پیوسته مرتب شود مکنده خاک اره یکی از وسایلی است که با کمک آن براده های ریز چوب پخش شده در اطراف جمع میشود.

اره میزی

برای برش قطعات بزرگ اما با یک ضخامت مشخص بر روی میز از این نوع اره در تجاری استفاده میشود. اره عمود بر نوعی از اره که برای برش های عمودی کاربرد دارد.

سمباده لرزان

از سمباده لرزان برای تمیز کردن سطح چوب کار شده به شکل براده برداری استفاده میشود. فارسی بر برای شکل دهی زاویه 45 درجه در قطعات کاربرد دارد. اور فرز از جمله ابزارالات نجاری برای صیقل کردن قطعات همچنین برای ایجاد انواع مختلف طرح ها و شیارهای منظم میباشد.

اره نواری

برای یک برش تمیز با ظرافت عمل بسیار حین برش چوب و تبدیل آن به الوار و یا سایر برش های طولی از جمله برای بریدن فاق و قوس از این ابزار بهره می گیرند. روتر نجاری برای نحوه شکل گیری لبه های قطعه حتما به یک روتر نجاری نیاز خواهید داشت.

ابزارهای پرکاربرد در حرفه نجاری

کاربرد رنده برقی در نجاری

یکی از ابازرالات دیگر نحاری برای هموار کردن سطح ناپیوسته و صیقل کردن آن رنده برقی می باشدک که این کار را بسیار راحت کرده است. بادپاش این وسیله با بیرون راندن باد کمپرسور موجب پاک کردن محل کار برش خواهد شد.

میخ کوب

یکی از کارهای به ظاهر ساده در عین حال دقیق و طاقت فرسا میخ کوبیدن می باشد که با کمک میخ کوب به آسانی صورت میگیرد. منگنه کوب برای وصل کردن قطعات مختلف کار به هم به صورت محکم از بست های سبک منگنه استفاده می شود.

دریل ستونی

این نوع دریل به شکل ثابت قرار می گیرد و برای استفاده از آن باید قطعات چوب را جابجا کرد. دریل برقی یکی از پرکاربردترین انواع ابزارالات برقی محسوب میشود که به منظور سوراخ کاری بکار میرود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.