معرفی ابزارالات مکانیکی

ضروری ترین ابزارالات در مکانیکی

ابزارآلات پرکاربرد مکانیکی

برای شروع هر کار حرفه ای علاوه بر داشتن مهارت و تجربه باید ابزارالات مختص آن حرفه را نیز به همراه داشت بنابراین قبل از شروع به کار باید آشنایی لازم از ابزارالات آن را پیدا کنید. اگر می خواهید یک مکانیک کار حرفه ای شوید و یا خودرویی دارید که می خواهید خودتان هنگام نیاز دست به کار شوید و آن را تعمیر کنید و یا علاقمند به این کار هستید پس قبل از اقدام به یادگیری این پیشه بایستی با ابزارالات پر کاربرد مکانیکی آشنایی داشته باشید در ادامه در مورد این ابزارها صحبت خواهیم کرد.

ضروری ترین ابزارالات مکانیکی

استفاده از ابزارها در هر شغلی موجب تسریع روند کار خواهد شد ضمن اینکه کارها به آسانی و با دقت بسیار انجام خواهد گرفت. مکانیکی نیز یکی از این مشاغلی است که نیاز به قدرت زیادی برای تعمیر دارد از این رو باید از یکسری ابزار الات کمک گرفت تا کارها تسهیل شود. از جمله ابزارآلات پر کاربرد مکانیکی شامل موارد زیر می باشد: مجموعه پیچ گوشتی، مجموعه آچار، مجموعه انبر، آچار گشتاور، چکش، جعبه ابزار،گریس پمپ دستی، جک سوسماری و پولی کش دستی میباشد.

مجموعه پیچ گوشتی

پیچ گوشتی از لوازم بسیار کاربردی در زمینه خودروسازی و ماشین آلات می باشد که قریب به حداکثر همه خوانندگان این متن با آن آشنایی دارند و یا اسم آن را شنیده اند، پیچ و پیچ گوشتی به منظور وصل کردن قطعات به یکدیگر استفاده می شود. این ابزار جزو ابزار الات ساده و ابتدایی در شغل مکانیکی محسوب می شود بنابراین برای کسب مهارت در این زمینه باید یک ست کاربردی از مجموعه پیچ گوشتی در تمامی سایزها داشته باشید.

مجموعه آچار

آچار ها ابزارالاتی هستند که برای بازکردن و بستن پیچ و مهره ها استفاده می شوند که یکی از ابزارالات پر کاربرد مکانیکی در تعمیرات خودرو می باشند. فولاد کروم وانادیوم از جمله متریال هایی است که برای ساخت ابزارالات مکانیکی بکار می رود این آلیاژ از کیفیت بالایی برخوردار است و عدم زنگ زدگی و خوردگی از ویژگی های بارز آن می باشد از این رو بهتر است آچارهای خود را از این نوع جنس تهیه کنید. آچار بکس، پیچ گوشتی، آچارهای جغجغه ای، یک سر، گشتاور و آلن ها و… انواعی از آچارهای پر کاربرد مکانیکی می باشند، که بهتر است در سایزهای کوچک، متوسط و بزرگ در دسترس باشند.

ضروری ترین ابزارالات در مکانیکی

مجموعه انبر

انبرها انواع گوناگونی دارند که پرکاربردترین آن ها شامل انبر قفلی، انبردست و دم باریک می باشد که برای باز و بسته کردن و سفت کردن اتصالات و مخصوصا در تعمیر ترمز استفاده میشود. آچار گشتاور آچار گشتاور به منظور دستکاری پیچ و مهره به شکل باز و بسته کردن طراحی شده است به طورکه هنگام کار با آن سفتی زیاد موجب بریدن پیچ ها نشود و فشار به میزانی که طبق استانداردهای لازم روی آن درج شده است تنظیم شود. یک نوع آچار گشتاور نیز به تازگی تولید شده است که یک نمایشگر دیجیتال دارد و به راحتی با تنظیم دور آچار پیچ و مهره را باز و بسته خوهید کرد که اتمام کار بر روی نمایشگر دیجیتال نشان داده خواهد شد.

چکش ابزاری ساده اما کاملا کاربردی

چکش وسیله ای است که از آن برای صاف کردن سطوح ضربه خوردن در خودرو استفاده می شود که در اشکال مختلف تولید می شوند به عنوان نمونه نوع سر گرد چکش برای تعمیر چرخ ها استفاده می شود و اگر لازم باشد صاف کاری از طریق یک ضربه آرام اعمال شود تا بخش های ظریف صاف شود از چکش های پلاستیکی استفاده میشود.

چکش در مکانیکی

جعبه ابزار وسیله ای ضروری برای هر تعمیرکار حرفه ای

نحوه نگهداری از ابزرالات پر کاربرد مکانیکی تاثیر بسیار مهمی در جلوه کار آگاه شما مخصوصا در ماندگاری و طول عمر ابزارالات شما خواهد داشت به این خاطر بهتر است از یک جعبه ابزار برای نگهداری تجهیزات خود استفاده کنید تا در اتمام کار نیز کارگاه شما منظم تر دیده شود. جعبه ابزارها انواع مختلفی دارند ولی بهترین مدل آن باید به گونه ای باشد که هنگام نیاز به یک ابزار به راحتی بتوانید به آن دسترسی داشته باشید و سر در گم نشوید همچنین وقت زیادی هدر ندهید. بعضی از انواع آن ها حتی به شکل چرخ دار نیز می باشند که از چند طبقه تشکیل شده اند.

ابزارالات پرکاربرد در مکانیکی

گریس پمپ دستی ابزاری کاربردی در تعمیر قطعات

یک شیوه برای افزایش دوام قطعات ماشین از جمله چرخ دنده، بلبرینگ و یاتاقان ها روغن کاری آن ها می باشد تا از ساییدگی بیش از حد آن ها جلوگیری شود در نتیجه حرکات روان تری داشته باشند، برای این کار ابزاری ساخته شده است که گریس پمپ دستی نامیده می شود که کاربرد فراوانی برای گریس کاری و روانکاری قطعات خودرو دارد.

جک سوسماری

اگر خودروی شما به طور اتفاقی در چجاله ای گیر کرد شما باید ابزاری داشته باشید تا به کمک آن خودرو را از زمین بلند کنید و از چاله نجت دهید، جک ابزار ازشمندی است که به این منظور بکار می رود. جک ها در انواع مختلفی وجود ارند که پر کاربرد ترین مدل آن جک سوسماری می باشد. با استفاده از جک سوسماری می توان خودرو را یک متر از سطح زمین بلند کرد. جک ها به نحوی طراحی شده اند که اگر از حالت عادی خود خارج شود سیستم ایمنی آن فعال می شود و جک را متوقف می کند تا ایمنی کاربر به خوبی حفظ شود. درواقع وجود جک در یک تعمیرگاه مکانیکی موجب بهره مندی حداکثری از فضای موجود خواهد شد.

جک سوسماری در مکانیکی

پولی کش دستی

پولی کش دستی یک نوع ابزار برای جدا کردن بلبرینگ، پولی و قطعه از روی شفت میشود. این نوع ابزار در دو مدل دو شاخه و سه شاخه می باشد که سایز بازوهای پولی کش دستی هماهنگ با سایز انواع پولی تنظیم می شود. دستگاه ساکشن روغن موتور این دستگاه نیز یکی از کاربردی ترین ابزار در یک مکانیکی می باشد که برای عوض کردن روغن موتور استفاده می شود. علاوه بر ابزارالات پر کاربرد مکانیکی که در متن راجع به آن ها حرف زدیم برای بهبود شرایط شغلی در زمینه مکانیک و تعمیرات بهتر است به این قطعات بسنده نکنید و از ابزارهای نو و مدرن نیز کمک بگیرید تا جزو حرفه ای ها شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *