آچار ترکمتر

آچار ترکمتر

راهنمای خرید آچار ترکمتر و هر آنچه که درباره آن باید بدانید

آچار ترکمتر یک ابزار دستی جهت اندازه گیری و سنجش میزان گشتاور اعمال شده در هنگام باز و بسته کردن پیچ و مهره است که می تواند آن را کنترل هم بکند. علاوه بر آن به منظور سنجش میزان گشتاور در زمان بستن یک پیچ در گشتاور از قبل تعیین شده نیز کاربرد دارد. اگر قصد خرید آن را دارید، احتمالا در بازار با نام های دیگری همچون گشتاور سنج، ترک رنج، تورک متر و … نیز مواجه خواهید شد که همگی به این این افزار صنعتی گفته می شود.

شاخص اندازه گیری آچار ترکمتر چیست؟

بر روی آچار ترکمتر یک شاخص درج شده است که تنظیم میزان گشتاور مد نظر به واسطه آن انجام می شود. این شاخص با توجه به کشور تولید کننده و همچنین برندها مختلف، تعیین شده و با یکدیگر فرق دارد. اما بر اساس استاندارد بین المللی واحد ان نیوتن در متر است. اگر از نمونه های خارجی که توسط کشورهای انگلیسی و آمریکایی ساخته می شود استفاده کنید احتمالا با واخد های فوت در یوند یا اینچ در یوند هم مواجه خواهید شد. با توجه به نوع نیاز خود و قطعه ای که با آن کار می کنید باید این شاخص را انتخاب نمایید. میزان دقت این آچار هم متفاوت است. اما در صورت کلی می توان خطا آن را بین 1 الی 4 درصد دانست.

انواع آچار ترکمتر را قبل از خرید بشناسید

همانند دیگر ابزارالات صنعتی، این محصول هم دارای انواع مختلفی است که نوع مصرفی آن ها با یکدیگر فرق دارد. انواع آن عبارتند از:

آچار ترکمتر ساعتی: بر روی این آچار یک نمایشگر عقربه ای تعبیه شده است که گشتاور اعمال شده را نشان می دهد. بیشترین مصرف آن در کارخانه های صنعتی است. معمولا شاخص آن هم برابر با 20 الی 3000 نیوتن متر است.

آچار ترکمتر دیجیتال: نمونه جدیدی است که به جای نمایشگر عقربه ای، نمایشگر دیجیتال روی آن قرار گرفته است و دقت بیشتری دارد. کار با آن هم با سرعت بالاتر و کیفیت بهتر انجام می شود.

آچار ترکمتر تقه ای: اگر برای کارگاه ها و مصارف صنعتی کوچکی به این آچار نیاز دارید، نوع تقه ای برایتان مناسب خواهد بود. زمانی که از آن استفاده می کنید، به هنگام رسیدن به شاخص و اندازه مد نظر، یک تقه یا ضربه کوچکی حس خواهید کرد. دلیل نام گذاری این ابزار هم همین است. شاخص آن هم از 2 تا 3000 نیوتن متر می باشد.

ترکمتر کمر شکن: نوع دیگری از این اچار است که شاخص ان از 700 نیوتن متر بالاتر می باشد. در بخش میانی این ابزار یک مفصل در نظر گرفته شده است که به هنگام رسیدن به گشتاور مد نظر، این صفحه تا شده و به شما اعلام می کند.

ترکمتر بادی: به جرات می توان گفت یکی از پر قدرت ترین مدل های ترکمتر می باشد که در صنایع سنگین از آن استفاده می شود. قدرت تحمل آن تا 8000 نیوتن متر است و از کمپرسور باد یا پمپ باد هم تغذیه می کند. اصلی ترین کارایی آن در صنایع پتروشیمی و… است. انتخاب آن برای کارگاه ها، تولیدی ها و … توصیه نمی شود.

 

سایر ترکمتر ها که بهتر است بشناسید

تنوع این آچار بسیار زیاد است. تا جایی که ممکن است انتخاب را برایتان سخت کنند. دیگر نمونه های ان عبارتند از:

 • کرنومتری
 • شاهینی
 • هیدرولیک
 • شارژی
 • جغجغه ای
 • و … .

اجزا تشکیل دهنده آچار ترکمتر

این ابزار، از بخش های مختلفی تشکیل شده است. البته که این اجزا با توجه به مدل آن در نمونه های مختلف فرق دارد. اما در حالت کلی یک سری اجزا ثابت و اصلی دارد که شامل موارد زیر است.

 • ترکه
 • درایو
 • بدنه
 • مکانیزم تنظبم کننده
 • نشانگر

در زمان خرید به این نکته توجه کنید که اجزا اصلی این افزار دستی به صورت کامل و سالم باشد. همچنین از صحبت عملکرد آن هم مطمئن شوید تا در زمان استفاده مشکلی برایتان بوجود نیاید.

مهم ترین کاربرد آچار ترکمتر در کجاست؟

به عبارتی در هر حرفه ای که پیچ و مهره مورد استفاده قرار گیرد، این آچار هم حضور خواهد داشت. مصارفی همچون ابزار سازی، سوراخ کاری و …. . می توانید از این وسیله برای دریل های برقی و شارژی و سایر تجهیزات هم استفاده کنید.

در زمان خرید آچار ترکمتر به چه نکاتی باید توجه کرد؟

همانطور که تنوع این محصول زیاد است، تنوع شرکت های سازنده آن بسیار می باشد. شما باید از بین آن ها به سراغ برندی بروید که سابقه درخشان داشته باشد و همچنین از متریال مرغوب برای ساخت آن استفاده نماید. علاوه بر برند سازنده باید نکات دیگری هم مد نظر قرار دهید که عبارتند از:

میزان شاخص: قطعا برای پیچ و مهره های کوچک داشتن یک ترکمتر با شاخص 3000 نیوتن متر نیاز نیست و برعکس. شما باید محصولی متناسب با نوع مصذفی خود تهیه کنید تا عملکرد ایده آلی هم داشته باشد. پس به سراغ اندازه های بزرگ یا خیلی کوچک نروید.

نحوه استفاده از آچار ترکمتر : درست است که این آچار نحوه استفاده ساده ای برای کاربران خود دارد. اما از بین آن ها نیز برخی نمونه ها مانند مدل دیجیتالی به نسبت ساعتی سهل تر هستند. به همین خاطر باید در هنگام انتخاب و خرید به این نکته هم توجه کنید.

ضمانت: وجود تضمین و ضمانت از سمت فروشنده و سازنده محصول باعث می شود آسودگی خاطر داشته باشید و بتوانید با خیالی راحت از آن استفاده کنید. در صورت بروز هر نوع مشکلی هم میتوانید جهت تعویض یا تعمیر آن اقدام کنید بی آنکه هزینه اضافه ای کرده باشید. بهتر است در حین خرید این نکته را در نظر داشته باشید.

قیمت آچار ترکمتر : عوامل مختلفی بر قیمت آچار موثر هستند. از مدل و اندازه آن گرفته تا برند تولید کننده، در هر صورت شما باید با توجه به بودجه خودتان خریدتان را انجام دهید. ناگفته نماند که خرید اینترنتی نیز برایتان به صرفه خواهد بود. چرا که فروش مستقیم از تولید کننده است و هیچ واسطه ای هم وجود ندارد. در نتیجه قیمت خرید برایتان کمتر خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.