معرفی انواع انبر و کاربر آنها

انواع انبر ها و کاربرد آنها

معرفی انواع انبر ها و کاربرده آنها:

انبرها از جمله ابزارالاتی هستند که کاربرد فراوانی در محیط خانه، فضای کاری و بیرون از منزل و خودرو و … دارند. و مسلما همه در بین لوازم خود یک یا چند نوع از انبرها را برحسب نیاز دارند. با توجه به نیاز روزمره به انبرها بهتر است حداقل یک آشنایی کلی از این ابزارالات داشته باشیم. انبر ابزاری است شامل دو اهرم به صورت قیچی وار که برای نگهداشتن وسایل بکار میرود. در واقع از انبرها برای گرفتن، فشردن و خم کردن اشیایی که ممکن است داغ و یا سرد باشند و یا به دلایل بهداشتی و… استفاده می شود. حتی در آشپزخانه ها برای برداشتن یخ نیز از نوعی انبر استفاده می شود.

انبر های سوکت زن

این مدل از انبرها در کارهای مخابراتی و شبکه کاربرد دارند.

انبر سوکت زن و کاربرد آن

انبرمورب

این نوع از انبرها بسیار قدرتمند هستند و برای برش سیم های ضخیم ساخته شده اند و حتی از آنها در در کارهای الکترونیکی و نجاری برای برش میخ ها نیز استفاده می کنند که به نام های برش صاف، برش کناره، برش مورب هم خوانده می شوند که دارای فک های با طراحی لبه زاویه دار هستند.

انبردم باریک

این نوع انبر جزو انبرهایی است که اغلب در جعبه ابزار هر خانه ای یافت می شود. و ابزاری است به شکل نوک بلند که کاربرد متنوع در ماهیگیری، مسلح سازی، برقی و ساخت جواهرات و… دارد.

انبرخار باز کن

این انبر چرخشی به شکل فک های گرد و کوتاه ساخته می شود تا در بستن فوری خارها یا حلقه ها مثلا در وسایل نقلیه و دوچرخه های کوهستانی کمک کنند.

انبراتصال مفصل

انبرهای اتصال مفصل یا انبردست پمپ آب همانند آچار فرانسه قابلیت تنظیم محور عرض فک ها را دارند و با استفاده از این محور تنظیم می توان در یک عرض خاص قفل کرد که در لول کشی مصارف فراوانی دارند و علاوه بر آن می توان از آن به جای آچار فرانسه نیز در بسیاری موارد بهره جست.

انبرباتری

این انبرها دارای دو فک ضخیم ، زاویه دار و کوتاه هستند که فک پایینی اندازه کوچکتری دارد و به منظور استفاده در صنعت اتومبیل طراحی شده است برای نگهداری پیچ و مهره در جامپر کابل ها و باتری اتومبیل استفاده می شود.

انبر کلاغی

این مدل از انبرها دارای یک شیار دندانه ای در کنار دسته بالایی است تا با کمک آن فک تحتانی قابلیت قفل شدن در نقاط خاصی را داشته باشد. فک های زاویه دار این مدل قفل کانال برای راحت تر چرخاندن پیچ و مهره طراحی شده است.

انبر کلاغی و کاربرد آن

انبرحلقه ساز

این انبر دارای دو فک به شکل دو میله است که یکی از میله ها بزرگتر است و بیشتر در صنعت جواهر سازی استفاده می شود. انبرفنر ترمز این انبرها مخصوص دسترسی به فنرهای داخل ترمز استوانه ای ساخته شده اند در واقع یک ابزار چند منظوره برای برداشتن و به عقب آوردن فنرها هستند.

انبرنوک خم

انبرهای نوک خم با زاویه خم 45 تا 90 درجه از قسمت میانی اجازه دستیابی به زاویه ای از سطح که با نوک خمیده قابلیت دسترسی ندارد را به ما میسر می کند و بیشتر در موارد الکترونیکی و جواهرات کاربرد دارند.

انبرنوک زنجیری

این نوع انبربا طراحی خاص فک آن امکان موج دار کردن و شکل دادن سیم را برای ما ممکن می سازد و به منظور شکل دادن و ساخت جواهرات استفاده می شود.

انبرهای ترکیبی یا انبردست طراحی منحصربفرد

انبردست ها امکان استفاده چند منظوره از آن را برای کاربران فراهم کرده است. نوک فک آن به شکل دندانه دار به عنوان یک سطح نگهدارنده کاربرد دارد و قسمت دندانه ای پشتی برای نگهداری لوله ها و وسایل گرد و ضخیم استفاده می شود و نزدیک ترین بخش به محور اهرم برای برش انواع سطوح طراحی شده است.

انبر بوم

این انبرها فک هایی پهن و مسطح دارندو در مواردی که می خواهیم کارمان سریعتر پیش برود مفید است این نوع ابزار بیشتر برای هنرمندان کاربرد دارد. دم باریک تخت این نوع دارای فک های ضخیم و مسطح هستند که به اسم فک اردکی نیز شناخته میشوند.

انبر فنس

این انبراز روی ظاهر شبیه چکشی با دو دسته است که از سطح چکش آن به منظور قلاب کردن استفادهم میکنند.

انبر پانچ

یک ابزار مهم در پینه دوزی، خیاطی و دیگر صنایع تولیدات پوشاک می باشد که بوسیله آن خط سوراخ در لباس ها ایجاد می شود. مدل های مدرن این نوع از انبرها دارای قالب های متنوعی هستند که در حین کار برای سوراخ کاری به راحتی متناسب با نیاز کار تعویض میشوند.

انبر پانچ و کاربرد آن

انبر گرومت

از انبرگرومی نیز به عنوان سوراخ کن ولی در سطح مواد برزنتی استفاده می شود. ولی در مقایسه با انبر پانچ وزن سنگین تری دارند. انبرسیم کشی برق این انبر بدلیل عایق بودن دستگیره ها در برابر شوک های حاصل از برق کاربر را ایمن می کند. مقاومت بسیار بالای فک این نوع انبر اجازه خم کردن و در کل مانور زیادی روی صفحات فلزی را برای ما مقدور می سازد. این انبر همانگونه که از نام آن پیداست بیشتر برای فعالیت در کارهای الکتریکی مناسب است.

انبر گیره شیلنگ

این انبرهای تخصصی برای کار بر روی انواع شیلنگ و لوله ساخته شده است. انبر قفلی همانطورکه از اسم آن مشخص است برای قفل شدن در محلبه عنوان یک گیره نگهدارنده عمل میکند. انبر فیلتر روغن دارای دو فک cشکل هستند که در صنایع خودرو استفاده می شوند.

انبر گیره شیلنگ

انبر رینگ پیستون

کاربرد اصلی این انبرها برای تعویض رینگ پیستون می باشد. گاز انبر و انبر میخ کش برای بیرون کشیدن سر میخ ها بکار میرود. انبرنوک گرد این مدل بیشتر برای ایجاد حلقه در ساخت جواهرات استفاده می شوند.

انبر پین

در صنایعی که پین های قلابی کاربرد دارند از این مدل انبر بکار گرفته می شود از جمله اتومبیل. انبرروان این انبردست ها در صنایع دستی شیشه ای استفاده میشوند.

انبر فک نرم

برای ممانعت از ایجاد خراش روی سطوح از فک های پد دار استفاده شده است. انبر حلقه تقسیم کن همان انبردست ماهیگیری است. انبر ورق فلزی از این نوع انبرها برای شکل دهی به درزها و خم کردن ورق ها بهره میبرند. انبر جوش در جوشکاری کاربرد دارد. انبر سیم پیچی از جمله انبرهای مورد استفاده در جواهرسازی میباشند. انبر شمع در تعمیرات خودرو استفاده دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *