باز کردن پیچ هرز

نحوه باز کردن پیچ هرز

روش های آسان باز کردن پیچ هرز

ابزار های صنعتی معمولا از چند ابزار ساده در کنار یکدیگر تشکیل شده اند و جمع همه اینه یک وسیله به ظاهر پیچیده ایجاد میکند یکی از ابزارهایی که کاربردی ترین جزئ در ابزار الات صنعتی هستند پیچ ها میباشند این شئ ساده به طور غیر مستقیم در دیگر صنایع نیز تاثیر دارد. بنابراین اگر چنین وسیله ای دچار هرز شود باید بدنبال دلیل و رفع آن شد احتمالا تاکنون برای شما هم پیش آمده که شیر آب منزلتان هرز شده باشد در پنین وضعیتی باید به فکر این باشیم که چگونه این پیچهای هرز شده را باز کنیم؟ در این مقله قصد داریم در مورد روش های مختلف باز کردن پیچهای هرز صحبت کنیم.

چرا پیچ هرز می شود و چرا باید برای رفع آن عجله کنبم؟

پیچها ممکن است تحت تاثیر عوامل مختلفی دچار هرزشدگی شوند از جمله: پیچی که تهیه شده استاندارد نبوده و یا به شیوه استاندارد قابل قبول وصل نشده و یا حتی در مقابل عوامل محیطی دچار زنگ زدگی شده است. در واقع همه این دلایل در اثر قرار نگرفتن در محیط و شرایط استاندارد رخ داده است. حتی اگر برای بستن از پیچ گوشتی مناسب استفاده نشود می تواند باعث هرز شدگی شود. شاید هرزشدگی این شئ ساده برای ما مهم نباشد ولی ممکن است بسیار خطر آفرین باشد.

راهکار ساده برای باز کردن پیچ هرز

راه حل هایی برای باز کردن پیچ هرز

روش اول ساده ترین روش برای باز کردن پیچ هرز با کمک کش پول می باشد در این روش همزمان با الاکشیدن کش از پیچ گوشتی برای باز کردن پیچ استفاده کنید تا هرز شده بیرون آورده شود.

روش دوم

اگر شیار بالایی پیچ هرز شده گشاد شده برای باز کردنآن می توانید ابتدا یک پیچگوشتی درون آن قرار دهید و سپس یک چسب بسیار قوی داخل آن بریزید و بیچ را به سمت بیرون بکشید. حتی می توانید برای باز شده راحت پچ ان را در خلاف جهت عقربه های ساعت حرکت دهید ولی اگر نگهداشتن پبچ گوشتی در سر پیچ مشکل به نظر می رسد حرکت دادن پیچ را ادامه ندهید.

روش سوم

برای باز کردن پیچهای بسیار کوچک مثل پیچ ام دی اف و یا پیچ هرز موبایل باید با ظرافت بیشتری عمل کرد در این روش با استفاده از بادکنک یا تکه ای از دستکش لاتکس بر روی پیچگوشتی به راحتی می توان پیچ هرز یافته را باز کرد.

روش چهارم

در روش چهارم جهت باز کردن بیچ هرز از چکش کمک گرفته می شود بدین صورت که پس از جا گرفتن بیچ گوشتی درون پیچ با چکش به سر ان ضربه زده می شود تا سطح تماس پیچ هرز شده با پیچ گوشتی بیشتر شود و چرخش راحت تری داشته باشد.

روش پنجم

در صورتی که پیچهای شما بیش از حد دچار هرز شدگی شده است که دیگر هیچ سطح تماس با پیچگوشتی حاصل نمی شود می توان با استفاده از سوهان در سر پیچ شکل مربعی بوجود آورید و سپس با کمک آچار و یا انبردست بتوانید آن را بیرون بکشید.

روش ششم

برای در آوردن پیچ هرز از مهره می توانید اسپری ضد زنگ مخصوص تهیه کنید طرز کار با آن بسیار آسان می باشد بدین شکل که اول اسپری را بر روی پبچ هرز بزنید و حدود پانزده دقیقه به آن فرصت دهید تا تاثیر خود را بگذارد و سپس آن را بیرون بکشید اگر باز هم نتوانستید از پبچ گوشتی استفاده کنید و با کمک چکش به ان ضربه بزنید تا پیچ گوشتی در آن جاگیر شود و بعد بچرخانید تا پیچ هرز باز شود. شما می توانید به جای استفاده از اسپری ضد زنگ از نوشابه هم استفاده کنید که یک راهکار بسیار راحت می باشد چرا که نوشابه ها مخصوصا کوکا کولا سرشار از ارتو فسفریک اسید می باشد که به عنوان یک ماده تمیز کننده برای سطح فلزی لز زنگ زدگی استفاده می شود روال کار بدین طریق هیچ فرقی با اسپری ضد زنگ ندارد.

باز کردن پیچ هرز شده

روش هفتم

اگر می خواهید میخ پرچ را در آورید از دریل مته ای استفاده کنید در این روش باید در نظر داشته باشید که ضخامت دریل باید کمی از سوراخ پرچ بیشتر باشد. پس ابتدا برای کندن پرچ باید سطح بالایی پرچ را بتراشید و سپس باقیمانده پیخ را بیرون بیاورید.

روش هشتم

یکی از خطناک ترین روش ها برای کندن و باز کردن پیخ هرز بکارگیری حرارت خواهد بود به این خاطر باید جزو آخرین گزینه استفاده شود. در این مورد با توجه به بزرگی پیچ مدنظر می توانید از فندک و یا مشعل گاز استفاده کنید برای آنکه پیچ انبساط یابد و کوچکتر شود باید کاملا داغ شده باشد در این شرایط با یک ضربه پیچ باز خواهد شد. طریقه انجام این روش بدین شرح است که باید تقریبا پانزده دقیقه به پبچ هرز شده حرارت بدهید تا دچار برافروختگی شود و سرخ گردد و سپس برای خنک کردن تدریجی آن آب سرد کمی را بر روی ان بریزید این انبساط و انقباض پی در پی سبب شکستن قسمت زنگ زده خواهد شد.

روش نهم

اگر راهکارهای قبلی برای شما مفید واقع نشد و نتوانستید پیخ هرز شده را بکنید و بیرون آورید می توانید از بکس برقی کمک بگیرید با بکار گیری بکس برقی می توانید با کمک گشتاور حاصل از دستگاه پیچ هرز شده را بیرون بیاورید.

باز کردن پیچ هرز با استفاده از پیچ هرز باز کن

یکی از اساسی ترین و پرکاربرد ترین ابزار برای از کردن بیچ هرز، پیچ هرز باز کن می باشد. این ابزار دارای دو نوع سر می باشد که هر کدام کاربرد متص خود را دارد بدین صورت که از یک سر پیچ هرز باز کن برای تراشیدن درون پبچ استفاده می شود و از سر مخروطی شکل آن برای درآوردن پیچ استفاده میشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *