آشنایی با انواع پرگار صنعتی و کاربرد آن ها

قیمت پرگار صنعتی

پرگار صنعتی چیست؟ و چه کارایی در صنایع مختلف دارد؟

پرگار یکی از لوازم محاسباتی است که به احتمال زیاد تا به امروز بارها از آن استفاده کردید. در صنعت نیز برای اندازه گیری های مختلف از نمونه های صنعتی آن استفاده می شود که در ابعاد بزرگتر و با مواد محکم تری ساخته شده اند. پرگارها انواع مختلفی دارند که هر یک دارای ویژگی های منحصربه فردی می باشند و برای اندازه گیری، طراحی و نقشه کشی قطعات به کار برده می شود. همچنین جهت طراحی و اندازه گیری قطعات و دستگاه های صنعتی نیز کارایی دارند.

پرگار صنعتی چه کاربردی دارد؟

پرگارها جهت انجام کارهای بسیاری نظیر: اندازه گیری، دایره کشیدن، یافتن خط های عمود بر دایره و … مورد استفاده قرار میگیرند در صنعت نیز به همین منظور قابل استفاده هستند با این تفاوت که ابعاد بزرگتری دارند و به جای کاغذ روی قطعات ب کار گرفته می شوند. از دیگر کاربرد های این ابزار می توان به سنجش نسبت دو قطعه، هندسه صنعتی، نشانه گذاری و … نیز اشاره کرد. پرگارهای مورد استفاده در صنعت دارای انواع مختلفی هستند که هر کدام از ان ها شکل ها، ابعاد و وزن های متفاوتی با یکدیگر دارند و از جنس مواد سازنده آن ها نیز با یکدیگر تفاوت دارد.شما می توانید با در نظر گرفتن نوع کار خود آن را انتخاب کرده و استفاده نمایید.

فروش پرگار صنعتی

با انواع پرگارها بیشتر آشنا شویم

در حالت کلی پرگار ها دارای دو نوع هستند که عبارتند از:

پرگارهای مهندسی: این پرگارها دارای ابعاد کوچک و اندازه های کوچک هتند که برای رسم دایره ها و شکل های هندسی بر روی کاغذ مورد استفاده قرار می گیرند. نمونه مهندسی آن بسیار ساده است و دانش آموزان نیز از این نمونه استفاده می کنند.

پرگارهای صنعتی: پرگارهای صنعتی ابعاد بزرگ شده نمونه مهندسی هستند که بسیار مقاوم سازی شده اند. نمونه صنعتی خود نیز دارای انواع مختلفی است که شامل موارد زیر میباشد:

  • پرگار صنعتی ساده فلزی
  • پرگار صنعتی عقربه ای یا همان ساعتی
  • پرگار صنعتی دیجیتال

در ادامه با هر کدام از این پرگارها بیشتر اشنا خواهیم شد.

سفارش پرگار صنعتی

هر آنچه درباره پرگار ساده صنعتی باید بدانیم

ساده ترین نمونه پرگارهای صنعتی می باشند که در هر حوزه صنعتی قابل استفاده است و به کار گیری آن بسیار ساده است. دقت ان ها در مقابل نمونه های دیگر کمتر است و برای کارهای کلی به کار برده می شود و برای انجام کارهای دقیق و با جزئیات بیشتر نمی توان چندان حسابی روی آن کرد. تنظیم آن ها به صورت دستی انجام می شود. دارای سری نوک تیز هستند که این امکان را به کاربر می دهد تا بتوانند از آن برای علامت گذاری روی فولاد و دیگر فلزات استفاده کنند. این پرگار ها با وجود ساده بودنشان خود نیز دارای چند نوع متفاوت می باشند که بسیار پیچیده تر هستند:

پرگار صنعتی ساده شیاردار :

از رایج ترین آن می توان به نمونه شیاردار اشاره کرد. این پرگار ها دارای ریلی هستند که از طریق آن می توان به راحتی آن ها را باز و بسته کرد. سطح یل به صورت شیار دار میباشد و به همین خاطر به این نام نیز شهرت یافته است.

پرگار صنعتی فنردار :

این نمونه نیز دارای فنر در بخش انتهای می باشد و دارای پیچ و مهره به منظور تنظیم می باشد و از طریق آن کنترل می شود.

خرید پرگار صنعتی

پرگار صنعتی داخل سنج :

این پرگار ها همانطور که از اسمشان مشخص است جهت اندازه گیری بخش داخلی سوراخ ها و قطعات استفاده می شوند. همچنین جهت انتقال اندازه ها بر روی کولیس نیز از این نمونه استفاده میشود. نوک بازوی آن ها دارای حالت خمیده میباشد و این طراحی متناسب با کارکرد آن است تا بتواند به راحتی داخل قطعات جاگیر شود. از انها برای خط کشی استفاده ای نمی شود. این پرگار خود نیز دارای سه نوع ساده، دیجیتالی و عقربه ای می باشد. انتخاب آن بستگی به بودجه و مهارت شما در استفاده از آن دارد.

پرگار صنعتی

پرگار صنعتی خارج سنج :

نمونه خارج سنج را میتوان مقابل نوع داخل سنج دانست که به نام پرگار شکمی نیز شناخته می شود. این نوع جز پرکاربرد ترین ها میباشد که شکل ظاهری گردتری دارند. در صنعت چوب و نجاری نیز از این نمونه جهت خراطی قطعه های چوبی به کار برده میشود. دارای یک پیچ جهت تنظیم و با زو بسته کردن دهانه دارد و میزان اندازه دهانه را نیز باید از طریق خط کش و یا کولیس اندازه گیری نمایید. در صنعت تراشکاری و … نیز از این نمونه به وفور استفاده می شود.

هر آنچه درباره پرگار صنعتی ساعتی یا عقربه ای باید بدانیم

در قیاس این پرگار با نوع ساده آن باید بگوییم که از پیچیدگی بیشتری برخوردار هستند و دارای مکانیزم دقیق شده ای می باشند به طوری که جز دقیق ترین ابزارالات اندازه گیری صنعتی دسته بندی شده اند. از این پرگار صنعتی برای اندازه گیری های بسیار دقیق تا حد یک صدم و یا حتی یک هزارم استفاده می کنند. ابن پرگارها حساسیت بیشتری نیز دارند. از نظر ظاهری نیز کمی متفاوت تر هستند چرا که دارای یک صفحه عقربه ای میباشند که مقدار اندازه گیری شده را به صورت عقربه ای نشان می دهد. دلیل نام گذاری آن نیز به خاطر همین ظاهر و نمایشگر ساعتی است. از این پرگار برای اندازه گیری فاصله مرکزی بین دو سوراخ می توان استفاده کرد.

پرگارصنعتی

هر آنچه درباره پرگار صنعتی دیجیتال باید بدانیم

این نوع از پرگار صنعتی شباهت بسیاری به نمونه عقربه ای دارد و تنها تفاوت آن ها در ظاهر و البته دقت بیشتر و حساسیت بیشتر نمونه دیجیتالی است. عملکرد آن ها کاملا شبیه بهم میباشد و در نحوه نمایش تفاوت دارند. نمونه دیجیتالی به لطف دیجیتال بودنش از یک باتری کوچک نیز جهت تامین انرژی لازم بهره برده است و کار با آن بسیار ساده تر است و احتمال خطا نیز کمتر خواهد بود. چرا که مقدار اندازه گیری شده کاملا مشخص است و جایی برای خطای دید وجود ندارد. همین امر خود باعث می شود تا سرعت عمل نیز در زمان ساتفاده از آن بیشتر شود. از کاربرد آن می توان به اندازه گیری شفت های مختلف را نام برد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *