هلدر تراشکاری چه کاربردی دارد؟

هلدر تراشکاری

هلدر تراشکاری چیست؟

تراشکاری یکی از پر طرفدار ترین مشاغل صنعتی است که در عین سختی ها، بسیار جذاب است. در این حرفه ابزارهای گوناگونی به کار گرفته می شود که هر یک از آن ها وظایفی را بر عهده داشته و نبود آن ها می تواند دردسر ساز شود، یکی از این ابزار ها هلدر تراشکاری است. هلدر یک نگهدارنده است که وظیفه نگه داشتن الماس و اینسرت تراشکاری را بر عهده دارد. در هر زاویه ای که بخواهید می توانید الماس را نگهداری کنید. اگر به یک دستیار برای کارتان نیاز دارید، ما به شما استفاده از هلدر را توصیه میکنیم چرا که می تواند جای خالی آن را برایتان پر بکند.

انواع هلدر تراشکاری

تنوع در هلدر تراشکاری بسیار زیاد است. انواع آن بر اساس شکل اینسرت و همچنین کاربردی که دارند، دسته بندی می شود. همه هلدر ها کد و یا شناسه دارند که برای تشخیص و شناسایی می توانید از آن ها استفاده کنید. این کد که متشکل از چند حرف و عدد می باشند، ویژگی های محصول را مشخص می کنند. اما چگونه؟ برای شناخت کامل آن تا انتهای مطالب با ما همراه شوید.

کاربرد هلدر تراشکاری

نحوه خواندن کد هلدر های تراشکاری

هر هلدر تراشکاری دارای یک کد است که دارای 9 کاراکتر می باشد. کاراکتر ها می توانند حرف انگلیسی و یا یک عدد باشند. اگر از سمت چپ شروع به خواندن کنید، هر یک از کاراکتر ها معنای خاصی می دهند که عبارتند از:

کاراکتر اول: این حرف نوع هلدر را مشخص می کند.

کاراکتر دوم: نشان دهنده قطر هلدر تراشکاری است.

کاراکتر سوم: طول هلدر را مشخص می کند.

کاراکتر چهارم: نشان دهنده نوع سیستم روبند است.

کاراکتر پنجم: موفه شناختی شکل اینسرت است.

کاراکتر ششم: زاویه هلدر تراشکاری را به نمایش می گذارد.

کاراکتر هفتم: زاویه اینسرت را نشان می دهد.

کاراکتر هشتم: مشخص کننده چپ و یا راست بودن هلدر است.

کاراکتر نهم: که همان بخش اخر کد بوده و سایز را تعیین می کند.

حال سوالی که مطرح می شود این است که در حالت کلی متریال، قطر، زاویه و … دیگر مولفه های شناختی که در کد جای گرفته است، در چه بازه ای و به چه تعدادی وجود دارد. برای دانستن آن باید هر یک را به صورت جدا بررسی کنیم.

بررسی نوع هلدر

نوع هلدر کاراکتر یک را پر می کند و دارای 6 نمونه است که هر یک از آن ها با یک حرف لاتین نشان داده می شود.

 • کارباید: با حرف C نشان داده می شود.
 • کارباید آب صابون خور: با حرف E نشانه گذاری می شود.
 • فولاد آب صابون خور: با حرف A نشان داده می شود.
 • متال سخت: با حرف H نشانه گذاری می شود.
 • فولاد: با حرف S نشان داده شده رایج ترین فولاد ها از این جنس هستند.
 • متال سخت آب صابون خور: با حرف J مشخص می شود.

انواع هلدر تراشکاری

بررسی قطر هلدر

هلدر داخل تراش تراشکاری، اغلب دارای قطر های کم برابر با 0.6 و یا 0.8 وجود دارد. کاراکتر دوم در کد هلدر نشان دهنده آن است. بزرگترین آن ها نیز قطری برابر با 50 الی 60 میلی متر دارند. این اندازه ها مطابق با استاندارد جهانی می باشد.

بررسی طول هلدر

کاراکتر سوم که به طول محصول مرتبط است، عددی بین 32 الی 450 میلی متر و در برخی مواقع بیشتر از آن صدق می کند. چرا که به صورت اصولی طول هلدر در این بازه قرار دارد.

بررسی سیستم روبند هولدر

حال به سراغ کاراکتر چهارم می رویم که دارای چهار نمونه است. ساختار درونی هلدر تراشکاری را نشان داده و با حروف لاتین M، P، S و C پر می شود.

بررسی شکل اینسرت

هر هلدر تراشکاری برای نگهداری الماس و اینسرت کارایی دارد. طبیعی است که از نظر شکل باید با یکدیگر مکمل و هماهنگ باشند. بیش از 15 نوع شکل برای اینسرت ها وجود دارد. از گرد و چهار گوش گرفته تا لوزی و پنج ضاعی و … که هر یک از آن ها با یک حرف نشان داده می شوند. این حرف معمولا حرف اول اسم آن ها در انگلیسی است. برای مثال مربع با حرف S و دایره با حرف R مشخص می شوند.

بررسی زاویه هلدر

کاراکتر پنجم به زاویه این ابزار دلالت می کند. این زاویه ها برابر با موارد زیر است که هرکدام با یک حرف نشان داده می شوند:

 • L = 95
 • F = 90
 • S =45
 • X = 93
 • J = 93
 • U = 93
 • K = 75
 • Q = 107.5
 • P = 117.5

توجه داشته باشید که زاویه 93 درجه با هر یک از این حروف برای قسمت خاصی در نظر گرفته شده است. برای مثال U به بخش خارجی دلالت می کند. این سه زاویه سه مدل یکسان نیستند.

هلدر تراشکاری چیست

بررسی زاویه اینسرت

این کاراکتر به زاویه آزاد اینسرت مرتبط است که در نهایت 4 زاویه 5، 7، 0 و 11 را شامل شده و هر کدام به ترتیب با حروف B، C، N و P نشانه گذاری می شوند.

بررسی چپ و یا راست بودن هلدر

کاراکتر نهم به چپ و یا راست بودن صدق می کند که از شکل ظاهری هلدر تراشکاری می توان آن را تشخیص داد. و با دو حرف:

 • راست R
 • چپ L

نشان داده می شوند.

بررسی طول برشی

کاراکتر آخر به طول برشی صدق می کند که در هنگام اندازه گیری محصول مشخص می شود و نشان دهنده طول هلدر مد نظر است.

قیمت هلدر تراشکاری

قطعا هر یک از ویژگی های بالا که در کد حضور داشته باشد، باعث می شود تا کارایی هلدر تراشکاری تغییر کند. این تنوع در کارایی باعث می شود که انتخاب برای خریداران سخت شود. علاوه بر این بر روی قیمت فروش نیز بستگی دارد. مهم ترین آن ها که قیمت را تحت تاثیر قرار می دهد جنس هلدر است که بر روی وزن نیز موثر است. اما در حالت کلی ابزاری با قیمت مناسب و عملکردی بی نظیر بوده که داشتن آن برای هر تراشکاری لازم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.