آشنایی با انواع میکرومترها

خرید اینترنتی انواع میکرومتر

میکرومتر چیست و چه کاربردی دارد؟

میکرومتر یک ابزار دستی صنعتی است که برای اندازه گیری قطر داخلی، ضخامت، قطر لوله ها و سیم ها، قطر چرخ دنده ها، قطر مته ها و … به کار برده می شود. میکرومترها از نظر واحد اندازه گیری به دو نوع اینچی و میلی متری تقسیم می شوند. اندازه گیری میکرومترها کاملا دقیق می باشد و دقت آن بسیار بیشتر از کولیس است. به میکرومتر، ریزسنج نیز گفته می شود. برای اشنایی بیشتر با این ابزار کاربردی کوچک اما پر کاربرد و نحوه خواندن آن با ما در وین ابزار همراه باشید.

میکرومتر چیست

انواع مختلف میکرومترها را بشناسید

میکرومترها علاوه بر تقسیم بندی برحسب واحد اندازه گیری دارای دو نوع ورنیه و دیجیتال و عقربه ای هستند. اما این سه چه تفاوتی باهم دارد؟ هر سه این میکرومترها یک کار را انجام می دهند اما نحوه خواندن و نمایش مقدار اندازه گیری شده در آن ها متفاوت است. میکرومترورنیه دارای یک ورنیه است که مقدار اندازه گیری را نشان می دهد اما بر خلاف آن نمونه دیجیتالی دارای یک صفحه ال سی دی است و از یک باتری بهره برده است که مقدار اندازه گیری شده را در آن به نمایش می گذارد. در نمونه عقربه ای نیز یک صفحه ساعتی عقربه ای وجود دارد که با یک سیستم فنری کار میکند و مقدار اندازه گیری شده را با عقربه نشان می دهد.

آشنایی با نحوه خواندن میکرومتر

خواندن میکرومترها بسیار ساده تر از آن چیزی است که تصور می کنید، تنها باید دل به کار دهید و کمی دقت کنید. به همین راحتی!
خواندن میکرومترهای ورنیه: قبل از خواندن مقدار میکرومترها باید طرز استفاده و اندازه گیری با آن را یاد بگیرید، نگران نباشید تنها باید قطعه مد نظر خود را بین دو فک ثابت و متحرک میکرومتر قرار دهید و ورنیه را در قسمت پایانی آن ثابت کنید، به این منظور باید سر پیچ موجود در زیر دسته آن را بچرخانید. با دقت به میکرومتر ورنیه نگاه کنید. بر روی خط کش آن که در قسمت دسته و زیری آن قرار دارد تقسیم بندی هایی را مشاهده می کنید که در بین آن ها خطی افقی قرار دارد. درجه بندی های بالای خط افق با فاصله یک میلی متر از یکدیگر هستند و درجه بندی های پایین آن با فاصله نیم میلی متر. روی خط کش اغلب بین 0 تا 50 میلی متر درجه بندی شده است. در زمان اندازه گیری ورنیه متحرک روی خط کش میکرومتر را جا به جا می کنند و در هنگام رسیدن به قطعه که بین دو فک قرار گفته است، نگه می دارند پس برای خواندن مقدار نیز باید به ورنیه و عدد مقابل آن در روی خط کش توجه کنید. عددی که ورنیه در روی خط کش نشان می دهد مقدار اندازه گیری شده توسط میکرومتر خواهد بود. به خاطر داشته باشید که همیشه میکرومتر را با زاویه 90 درجه در مقابل صورت خود نگه دارید تا هیچ خطای دیدی ایجاد نشود.

نحوه اندازه گیری با میکرومتر

خواندن میکرومترهای دیجیتال: نحوه استفاده از میکرومتر دیجیتال نیز همچون نمونه ورنیه آن است و شما باید قطعه مورد نظر خود را بین دو فک آن تنظیم نمایید. حال باید نمایشگر را روشن کنید. مقدار مشخص شده بر روی صفحه نمایش تعبیه شده بر روی میکرومترها به نمایش گذاشته می شود. این نوع از میکرومترها به دلیل خوانایی راحت تر و خطای خواندن کمتر به کار شما سرعت می بخشند.

کاربرد میکرومتر چیست

خواندن میکرومتر عقربه ای: خواندن این میکرومترها با نمونه دیجیتال آن تفاوت چندانی ندارد و تنها بعد از ثابت کردن قطعه باید مقدار اندازه گیری شده را از روی صفحه عقربه ای بخوانید.

مدل های مختلف ریزسنج

ریزسنج ها مدل های مختلفی دارند که هر یک از آن ها ویژگی های منحصر به فرد خود را دارند و برای مصارف گوناگونی به کار برده می شوند. اما وجود یک سری مشخصات و ویژگی ها سبب می شود تا با یکدیگر فرق داشته باشند. انواع مدل های میکرومتر عبارتند از:
ریزسنج داخلی: اولین مدل از ریزسنج می باشد که از آن به منظور اندازه گیری فاصله درون شیار ها و قطر داخلی لوله و سوراخ ها و … استفاده می شود.

خرید اینترنتی انواع میکرومتر دیجیتال

ریزسنج بشقابی: ریزسنج بشقابی جهت کنترل نمودن چرخ دنده ها به کار برده می شود.
میکرومترهای عمق سنج: همانطور که از نامش پیدا است از این میکرومترها برای اندازه گیری عمق و البته ارتفاع سوراخ ها استفاده می کنند. این ریزسنج که به صورت میله ای و استوانه ای طراحی شده است دارای میله هایی به عنوان لوازم جانبی است و با تغییر ارتفاع قطعه می توان میله آن را نیز تغییر داد.

میکرومتر بشقابی چیست
ریزسنج فک جناقی: این میکرومتر دارای فک ثابت با شکلی شبیه به حرف v انگلیسی است و از آن به منظور اندازه گرفتن قطر شیارها در قطعه های شیار دار همانند چرخ دنده مارپیچ یا تیغه فرز مته و … استفاده می شود.
میکرومتر با فک ثابت کروی: این میکرومتر نیز دارای فک ثابتی به شکل گرد و دایره ای است که به صورت عمودی طراحی شده است و جهت اندازه گرفتن ضخامت لوله ها و فاصله مرکز سوراخ تا قسمت لبه قطعه به کار برده می شود.
میکرومتر فک دو قلو حدی: این میکرومتر متشکل از دومیکرومتر است که به یکدیگر چسبیده اند و به منظور اندازه گیری حدی قطعه ها به کار برده می شود. این وسیله اکثرا در کار های سری کار برد دارد.
میکرومتر ورق: از این مدل ازمیکرومتر ها برای اندازه گرفتن ورق و صفحه هایی که دارای طول کوتاه اما قطر بزرگ هستند مورد استفاده قرار می گیرد. میکرومتر پیچ:این میکروموسیله تر برای اندازه گیری قطر داخلی و خارجی پیچ ها به کار برده می شود و فک های آن قابلیت تعویض را دارند تا با ابعاد پیچ ها تنظیم شوند.

چگونه با میکرومتر کار کنیم
میکرومتر دو فکه و سه فکه: این ریزسنج به منظور اندازه گیری سوراخ ها به کار برده می شود. فک های این ابزار به صورت قوس دار و یا با قطر کم هستند تا در داخل شیار و سوراخ استقرار یابند. تمامی انواع میکرومترها در فروشگاه وین ابزار موجود می باشد و به دو صورت عمده و خرده به فروش می رسد. شما هم می توانید محصول مد نظر خود را سفارش دهید و در کم ترین زمان آن را دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *