معرفی انواع قلاویز

انواع قلاویز

آشنایی با انواع قلاویز

قلاویز ها یکی از ابزارهای پر کاربرد در صنایع مختلف است که به وسیله آن می توان درون سوراخ های مختلف را دنده کرد. دنده های قلاویز دارای دندانه هایی با زاویه های مختلف 55 درجه و یا 60 درجه است که به صورت مارپیچ طراحی شده اند. شیار های آن به صورت موازی و هدایت شده می باشد. تنوع این ابزار کوچک بسیار زیاد بوده و انتخاب آن بستگی به نیاز کاربران و حوزه فعالیت آن ها دارد. جهت آشنایی با انواع قلاویز همراه ما باشید.

انواع قلاویز ها را بشناسیم

قلاویزها در حالت کلی به دو دسته تقسیم می شوند که عبارتند از:

قلاویز دستی: این نمونه پر سابقه ترین مدل است که به صورت دستی و یا به کمک قلاویز گردان به کار گرفته می شود.

قلاویز ماشینی: این مدل که جدیدا طراحی و تولید شده است برای استفاده روی دستگاه هایی همچون دستگاه فرز، ماشین مته کاربرد دارد.

قلاویزها در یک از مدل های بالا که باشند، به صورت ست سه تایی عرضه می شوند. هر ست متشکل از سه قلاویز مختلف است که عبارتند از:

قلاویز پیش رو : این مدل که به آن قلاویز شماره یک گفته می شود برای شروع کار کاربرد داشته و تنها برای تراش دادن قسمت داخلی است.

قلاویز میان رو: به این نمونه شماره 2 هم گفته می شود که به کمک آن می توان عمق شیار های ایجاد شده درون سوراخ را بیشتر کرد.

قلاویز پس سرو: آخرین نمونه یا همان شماره سه که پس رو نامیده می شود در انتهای کار وارد عمل شده و پروسه قلاویز کاری را تکمیل می کند، باعث پرداخت شیار ها و عمق دادن به آن ها می شود.

خرید قلاویز

نحوه تشخیص انواع قلاویز

درست است که در نگاه اول بسیار مشابه هستند، اما تولید کننده ها برای تشخیص راحت تر در بخش انتهایی با قرار دادن خطوط عمودی آن ها را از یکدیگر تفکیک کرده است. نمونه پیش رو یک خط عمودی، نمونه میان رو دو خط عمودی و در آخر نمونه پس رو دارای سه خط عمودی می باشد. فارغ از آن با شناخت دنده ها نیز می توانید آن ها را تشخیص دهید. چرا که در مدل میان رو سه یا چهار دنده اول به صورت مخروطی بوده این در حالی است که در مدل پس رو تنها دنده اول مقداری پخ خورده است.

ساختار انواع قلاویز چگونه است؟

انواع قلاویز به صورت استوانه ای طراحی شده اند. دنده هایی که در بخش ابتدایی آن وجود دارد به صورت پیشرو بوده و به ترتیب تا به انتها کامل می شود. انتهای شیار های قلاویز ها به صورت چهار پهلو می باشد که باعث می شود به راحتی به قلاویز و دیگر دستگاه ها متصل شوند.  کار با آن ها بسیار ساده بوده و به راحتی امکان پذیر است. در حین قلاویز کاری به هیچ عنوان نیاز به محلول خنک کننده وجود ندارد. البته این برای نمونه های دستی است و در مدل های ماشینی بسته به نوع قطعه کار ممکن است مورد نیاز باشد.

قیمت قلاویز

دسته بندی انواع قلاویز

در صنعت برای قلاویزها دو دسته بندی مختلف در نظر گرفته می شود که عبارتند از:

  • قلاویز میلی متری
  • دسته قلاویز با قلاویز گردان

در ادامه با کدام از این دسته بندی ها بیشتر آشنا خواهیم شد.

قلاویزهای میلی متری

قطر خارجی این نوع از قلاویزها برحسب میلی متر است. علاوه بر آن فاصله هر یک از دنده ها با دنده دیگر که به آن گام دنده نیز گفته می شود، بر حسب میلی متر می باشد. در روی این قلاویز ها یک عدد وجود دارد که قطر خارجی آن را مشخص می کند و وجود نشان میلی متر نیز نشان دهنده واحد متریک آن است. برای مثال: 10mm که به معنی این است که قلاویز مورد نظر با قطر خارجی 10 میلی متر می باشد.

قلاویزهای قلاویز گردان

قلاویز گردان ها وسیله ای برای استفاده راحت از قلاویزها هستند که به دو صورت ثابت و متحرک و یا قابل تنظیم تولید و در بازار موجود می باشد. نموه ثابت دارای یک سوراخ چهارگوش است که می توانید قلاویز را در آن قرار دهید اما در مدل های متحرک و قابل تنظیم اندازه این سوراخ قابل تنظیم است و برای تمامی اندازه ها قابل استفاده می باشد. به همین خاطر محبوبیت بالایی داشته و از فروش بالایی برخوردار است.

فروش انواع قلاویز

انواع قلاویز بر حسب اندازه و سایز

قلاویزها در قطر های مختلفی وجود دارند. تنوع قطر آن ها باعث شده تا برای ساخت مهره هایی با قطر های گوناگون قابل استفاده باشد. علاوه بر قطر طول قلاویز ها نیز با یکدیگر متفاوت است. هرچه طول آن بیشتر باشد برای عمق های بیشتری کاربردی تر خواهد بود. به همین خاطر است که توصیه می شود مدل های ست آن ها را بخرید. اما دلیل این توصیه چیست؟

  • تمامی ابعاد و اندازه های آن را به یک جا خواهید داشت و در صورت مورد نیاز می توانید به راحتی داشته باشید.
  • قیمت مقرون به صرفه ای دارد و نیاز نیست برای هر یک از آن ها هزینه جدا پرداخت کنید.
  • به صورت باکس دار عرضه شده و نگرانی از بابت نگهداری نخواهید داشت و همیشه و همه جا به راحتی در کنار یکدیگر در دسترس شما خواهند بود.

قیمت انواع قلاویز

هر یک از قلاویزها با توجه به سایز، مدل و از همه مهم تر جنسی که دارند تعیین قیمت می شوند. برخی از قلاویز ها از جنس فولاد بوده و برخی از استیل ساخته شده اند، درجه سختی های گوناگون باعث شده تا برای قطعه هایی با جنس های مختلف قابل استفاده باشد به همین خاطر قیمت بسیار متفاوتی دارند. اما در حالت کلی می توانید هر یک از انواع قلاویز را که نیاز داشتید، به راحتی از وین ابزار ثبت سفارش کنید و در کوتاه ترین زمان صاحب آن ها شده و مورد استفاده قرار دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.