معرفی انواع قیچی ورق بر

انواع مدل های قیچی ورق بر

قیچی ورق بر چیست؟

قیچی ورق بر برای بریدن ورق های فلزی به کار گرفته میشود. حتما شما هم میدانید که بریدن صفحات و ورق های فلزی کار چندان راحتی نیست. چرا که بسیار نیز هستند و همچنین غیر قابل انعطاف بوده و وزن زیادی دارند. این قیچی بسیاری قوی است و به سهولت میتواند ورقه های فلزی را برش دهد.

انواع مدل های قیچی ورق بر

قیچی های ورق بر در 3 مدل تولید شده اند که هر کدام مشخصات خاص خود را دارند و تیغه آن کارایی های متفاوتی دارند. برای تفکیک مدل های این قیچی از کد های رنگی استفاده میشود. شامل سه رنگ زرد و نارنجی و قرمز است که برای دسته های قیچی ها انتخاب میشود. دسته زرد نماینگر این است که این قیچی جهت برش های فلزات به صورت مستقیم استفاده می شود. دسته قرمز رنگ نیز نشان از چپ بر بودن آن دارد. و در نهایت قیچی ورق بر با دسته هایی به رنگ سبز به معنی راست بر بودن قیچی است.

قیچی ورق بر دسته قرمز

چرا باید از قیچی ورق بر استفاده کنیم؟

استفاده از این قیچی موجب میشود تا ضایعات کار کمتر شود و همچنین برش به صورت کاملا دقیق صورت گیرد. از طرفی ایمنی کار با آن بسیار بیشتر است و زمان کمی را برای ان لازم است و می توانید به سرعت کار ها را پیش ببرید. نا گفته نماند که برای استفاده از آن نیاز به هیچ مهارت و اموزشی ندارید. اما باید به یک سری نکات توجه نمایید که در ادامه به آن ها اشاره خواهد شد.

نحوه استفاده از قیچی ورق بر

قیچی چپ بر با دسته قرمز بر خلاف جهت عقربه های ساعت حرکت می کند و برای افراد چپ دست مناسب است. قیچی راست بر نیز که در جهت عقربه های ساعت گرد است و دسته سبز دارد برای افراد راست دست مناسب می باشد. روی ورقه برای برش ساده تر علامت گذاری کنید. این کار باعث میشود تا کار دقیق تر نیز انجام شود. لبه های قیچی را از یکدیگر فاصله دهید و باز کنید و سعی کنید بزرگ ترین برش ممکن را روی ورق انجام دهید. برای ادامه برش باید قسمت بریده شده را به سمت بالا و یا پایین خم نمایید ( هر سمتی که راحت هستید).

برای آنکه بتوانید طرح های دایره ای را برش دهید ابتدا با توجه به طرح بر روی مرکز دایره و یا ضلع ان سوراخی ایجاد کنید .سپس از همان سوراخ شروع به برش زنی کنید تا مجدد بعد از اتمام مسیر به همان سوراخ برسید.

قیچی ورق بر دسته نارنجی

نکاتی که جهت استفاده از قیچی ورق بر باید به آن توجه کنید:

قیچی ورق بر را می توان همان قیچی معمولی دانست که قدرت بیشتری داشته و تیز تر نیز می باشد. برای استفاده از آن باید نیروی زیادی خرج کنید اما روی آن نیز کنترل داشته باشید. وارد کردن فشار بیش از حد به آن سبب میشود تا تیغه های قیچی انحراف داشته باشند و از مسیر اصلی دور شوند و شیار های عمیقی ایجاد نمایند که در نهایت نتیجه ای جز برش های لبه دار نخواهد بود.

قیچی را روغن کاری کنید:

این کار اگر به صورت مرتب انجام شود باعث نرم شدن قیچی خواهد شد که باعث میشود تا حرکت نرم تری داشته باشد و برش به سادگی انجام شود. در نتیجه کار با سرعت بیشتر، دقیق تر و ایمن تر انجام میشود.

برای برش دادن فلزات شما نیازمند به تیغه های برنده و تیز هستید که بتوانید کار خود را سریعتر و به صورت صحیح پیش ببرید. تیغه های کند باعث میشود تا انرژی زیادی صرف کنید،زمان را از دست بدهید و نتیجه رضایت بخشی نیز حاصل نشود. در نتیجه بهتر است قبل از شروع به کار از تیز بودن آن ها مطمئن شوید و در غیر این صورت جهت صیقل دادن و تیز کردن آن اقدام نمایید.

این قیچی برای بریدن صفحات نازکی از فلز ها طراحی شده است. استفاده از آن برای بریدن فلزات ضخیم مانند: کابل ها، سیم های ضخیم و کلفت، میخ ها و … توصیه نمی شود. برای هر کاری ابزار متناسب با آن ساخته شده است میتوانید از گزینه های دیگری غیر از قیچی ورق بر کمک بگیرید. قیچی ورق بر برای بریدن ورقه ها و صفحاتی از جنس حلب و یا آلومینیوم و دیگر فلز های سبک ساخته شده است و مناسب می باشد. چنانچه صفحه شما ضخیم است و یا از فلزات سخت ساخته شده است بهتر است به سراغ ابزارهایی مثل آهن بر بروید. استفاده از این ورق برای آنها باعث می شود تا علاوه بر صرف نیروی زیاد و فشار وارد شده بر دستتان تیغه های قیچی نیز دچار آسیب شده و صدمه ببیندد.

برش دادن فلزات کار راحتی است اما اگر نکات ایمنی را رعایت کنید. در زمان به کار گرفتن این قیچی سطح تماس شما با قیچی زیاد است و فشار وارد شده ممکن است باعث صدمه رسیدن به دست شما شود پس باید از دستکش ایمنی استفاده کنید که همچون لایه ای بین دست شما و قیچی قرار میگیرد و از سلامت شما حفاظت می کند. از طرفی لبه های ورق های فلزی بسیار تیز هستند و بعد از برش ممکن است باعث ایجاد خراش بر روی دستانتان شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *