تفاوت بین قلاویز و حدیده

خرید اینترنتی قلاویز و حدیده

قلاویز و حدیده چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

در بین ابزارالات صنعتی بارها نام قلاویز و حدیده را شنیده اید، البته ممکن است اشتباها این دو را به جای یکدیگر به کار ببرید هرچند که بسیاری از عموم تصور می کنند هر دو این نام ها به یک افزار دلالت می کند. برای اینکه با این دو محصول بیشتر آشنا شویم و فرق بین آن ها را بدانیم بهتر است ابتدا تعریفی از آنها داشته باشیم.

 

قلاویز:

قلاویز یک ابزار کوچک و مقاوم است که به صورت دستی مورد استفاده قرار می گیرد. این وسیله برای دنده کردن سطح داخلی لوله، مهره، پیچ و … به کار برده می شود.

 

حدیده:

حدیده یک ابزار صنعتی کوچک و مقاوم می باشد که به صورت دستی قابل استفاده است و از آن برا دنده کردن سطح خارجی لوله، مهره و … استفاده می شود.

سفارش و خرید آنلاین حدیده

تفاوت بین حدیده و قلاویز :

همانطور که متوجه شدید، این دو قطعه هر دو برای دنده کردن کارکرد دارند. اما مهم ترین وجه تمایز آن ها این است که از قلاویز برای دنده کردن سطح داخلی استفاده می شود و از حدیده برا دنده کردن سطح بیرونی و خارجی قطعه.

 

تشابه حدیده و قلاویز :

از آنجایی که کار اصلی هر دو این وسیله ها دنده کردن و ایجاد شیار بر روی قطعه است آنها را با یکدیگر اشتباه می گیرند. از وجه تشابه این دو محصول می توان به موارد زیر اشاره کرد:

هردو آنها برای دنده کردن به کار برده می شوند.

مقاومت بالایی دارند.

برای قطعات مختلف قابل استفاده هستند.

سایزبندی های متنوعی دارند.

به صورت دستی به کار گرفته می شوند.

سفارش و خرید آنلاین قلاویز

قلاویز کاری چیست؟

زمانی که شما با استفاده از قلاویز فرآیند تراشیدن و ایجاد دنده را انجام می دهید به آن قلاویز کاری می گویند.

رزوه تراشی چیست؟

رزوه تراشی یا همان پیچ تراشی به فرآیندی گفته می شود که در آن شما دنده ها را با استفاده از حدیده بر روی قطعه های مختلف ایجاد می کنید.

 

قلاویز و حدیده دو قطعه مکمل :

با استفاده از این دو وسیله شما می توانید پیچ و مهره مورد نیاز خود را تولید نمایید. کاربران با استفاده از این دو می توانند در قطعه ماده و نر خود دنده ها را ایجاد نمایند. قلاویز بخش داخلی مهره را دنده می کند و حدیده بخش خارجی پیچ را دنده کاری می کند. بدین صورت شما دارای دو پیچ و مهره ست با یکدیگر هستید.

 

انواع قلاویز و حدیده :

این محصولات خود انواع مختلفی دارند که از نظر ابعاد، سایز و … با یکدیگر تفاوت دارند. اما در حالت کلی این افزارها در دو دسته دستی و برقی قرار می گرند. کاملا واضح است که در نمونه دستی به نیرو و زمان و انرژی زیادی نیاز است این در حالی است که در نسخه برقی در کوتاه ترین زمان و با صرف کم ترین انرژی این کار انجام می شود. انتخاب نوع این محصولا بستگی به نیاز و البته هزینه ای است که برای خرید آن در نظر گرفته اید، دارد. توجه داشته باشید که شما می توانید از قلاویز و حدیده در انواع قطعه های چوبی، فلزی و حتی پلاستیکی استفاده نمایید.

قیمت و خرید قلاویزفرق حدیده و قلاویز از نظر نحوه استفاده :

از آن جایی که کارکرد این دو ابزار با یکدیگر متفاوت است طبیعی است که نحوه استفاده از آن ها نیز با یکدیگر تفاوت دارد. اما در حالت کلی از یک اصول ثابت و مشخصی پیروی می کنندف به این صورت که اگر شما نحوه استفاده از قلاویز را بلد باشید می توانید از حدیده نیز استفاده نمایید و برعکس.

 

نکاتی برای استفاده از قلاویز و حدیده :

اعمال فشار و نیروی زیاد به حدیده و قلاویز در زمان کار موجب خراب شدن و شکستن آن می شود.

برای شروع کار  با آنها، آن ها را به سمت راست بگردانید.

بعد از هر نیم دور چرخش به سمت راست یک دور آن را به سمت چپ برگردانید تا براده های گیر کرده در بین آنها آزاد شود.

برای دنده کردن ابزار هایی با جنس های مقاوم و درجه سختی بالا بهتر است کمی روغن به آنها اضافه نمایید.

در قطعه های آلومینیومی پیشنهاد می شود به جای روغن از نفت استفاده نمایید.

در هنگام دنده کردن قطعه هایی از جنس چدن و برنج به هیچ وجه از روغن استفاده نکنید.

برای سوراخ کردن قطعه ا زمته هایی با قطر متناسب با حدیده و قلاویز استفاده نمایید.

قیمت و خرید حدیدهابزار تعمیر رزوه :

حال که با فرق این دو ابزار آشنا شده اید بهتر است با ابزار تعمیر رزوه نیز آشنا شوید. چرا که در بیشتر مواقع این ابزار نیز با قلاویز و حدیده اشتباه گرفته می شود. تعمیر رزوه یک وسیله کاربردی برای تعمیر دنده ها است. طراحی آن به صورت پیچ و مهره با یک سری شیار ها برابر با شیار قلاویز و حدیده است و از آن برای تعمیر استفاده می شود به گونه ای که می توان آن را یک سوهان برای پیچ و مهره دانست. پس به خاطر داشته باشید که قلاویز برای ایجاد شیار داخلی، حدیده برای ایجاد دنده و شیار های خارجی به کار گرفته می شود و تعیر رزوه نیست دنده های پیچ و مهره ها را تعمیر می کند.

 

مصارف قلاویز و حدیده :

از نظر مصارف هیچ فرقی بین این دو ابزار وجود ندارد. هردو این محصولات برای مصارف اتومبیل سازی به کار گرفته می شوند. همچنین برای موارد دیگری همچون پیچ و مهره سازی  … نیز قابل استفاده هستند. به صورت ساده تر می توان گفت که هرجا قلاویز باشد حدیده نیز حضور خواهد داشت و بالعکس. همین حضور همیشگی آنها اغلب موارد سبب می شود تا مردم آنها را با یکدیگر اشتباه بگیرند.

 

قیمت حدیده و قلاویز با یکدیگر تفاوت دارد؟

با توجه به این که این دو ابزار کاملا از یکدیگر مستقل هستند و کارکرد خود را دارند واضح است که قیمت آنها نیز با یکدیگر متفاوت خواهد بود. قیمت آنها بسته به سایز، اندازه، تعداد، کیفیت، برند سازنده و سایر عوامل تاثیر گذار باهم فرق می کند. اما در حالت کلی قیمت ارزان و مقرون به صرفه ای دارد که می توانید برای رفع نیاز های خود از آنها استفاده نمایید.

خرید اینترنتی قلاویز

 

خرید قلاویز و حدیده

خرید اینترنتی حدیده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *