دیمر چیست؟

دیمر

دیمر چیست؟ و درباره آن چه می دانید؟

دیمر یک ابزار برای تنظیم ولتاژ است که در صنایع الکترونیکی بیشترین کاربرد را دارد. الکترونیک تنها کاربرد آن نیست و برای مصارف دیگری هم قابل استفاده است. به لطف دیمر شما می توانید نور چراغ ها را کم و یا زیاد کنید. این محصول انواع بسیار گوناگونی دارد که باید آن ها را بشناسید تا بتوانید برای مصارف درستی به کار بگیرید. هر یک از انواع دارای اجزا مختلفی است که در طراحی آن نقش دارند. با ما در وین ابزار همراه شوید تا بیشتر این دستگاه اعجبا آور را بشناسیم

عملکرد و ساختار دیمر چگونه است؟

پیش از آنکه بخواهید با این وسیله آشنا شده و آن را بکار بگیرید ابتدا باید نحوه کار آن را بشناسید. دیمر از اجزا متنوعی ساخته شده است که مهم ترین آن ترایاک می باشد. این همان قطعه ای است که وظیفه کنترل موج متناوب ولتاژ را عهده دار است می تواند آن را قطع یا وصل کند. این قطعه به صور سری ولتاژ ورودی را تحت کنترل خود قرار داده است. به همین خاطر به راحتی می تواند مانع از روشن شدن چراغ شود. برای آنکه بتوانید از آن استفاده کنید باید چراغ و هر شی دیگری که می خواهید نور آن کنترل شود، قابلیت اتصال به دیمر را داشته باشد. به این قابلیت Dimmable گفته می شود. برخی از لامپ ها از این قابلیت برخوردار نیستند. پس حتما باید در زمان خرید و استفاده به این نکته توجه کنید.

کاربرد دیمر

چرا باید از دیمر استفاده کنیم؟

دلیل استفاده از دیمر به مزیت های شگفت انگیز آن باز می گردد. این مزایا عبارتند از:

1- باعث صرفه جویی در مصرف انرژی می شود. این کار به لطف کاهش ولتاژ ورودی انجام می شود.

2- با کاهش ولتاژ ورودی، طول عمر لامپ و یا چراغ بیشتر می شود.

3- در نمونه های پیشرفته می توان به کمک نرم افزاری های مختلفی درصد روشنایی را هم تنظیم کرد.

4- دیمر هیچ ضرری برای سلامتی انسان ندارد و کاملا ایمن است.

5- برای محیط زیست مناسب می باشد.

6- موجب ایجاد تنوع و همچنین زیبایی در ساختمان ها و د کوراسیون می گردد.

7- نصب ساده و آسانی دارد.

8- قیمت دیمر مقرون به صرفه است.

انواع دیمر کدامند؟

دیمر تنوع زیادی دارد اما اگر بخواهیم انواع آن را نام ببریم، می توان در سه دسته اصلی آن ها را تقسیم بندی کرد که عبارتند از:

دیمر مکانیکی

دیمر مکانیکی ساده ترین نوع دستگاه دیمر می باشد که به صورت مکانیکی تنظیم می شود. یعنی برای کم و زیاد کردن ولتاژ یا همان روشن و خاموش کردن لامپ کافی است پیچ آن را تنظیم کنید. بیشتری کاربرد را در چراغ های روشنایی دارد. از مهم ترین مزایای دیمر مکانیکی این است که در زمان نصب نیازی نیست تغییراتی در سیستم سیم کشی انجام دهید. پس با این حساب تفاوتی نخواهد داشت که سیستم شما جدید است یا قدیم، در هر صورت نوع مکانیکی روی آن قابل نصب خواهد بود. به این نوع دیمر، دیمر چرخشی هم گفته می شود و دلیل آن این است که در صنعت برای تنظمی نمودن میزان سرعت گردش موتور به کار گرفته می شود.

دیمر هوشمند

دیمر هوشمند همانطور که از اسم آن پیدا است از تکنولوژی امروزی و جدید بهره برده است. برای بکارگیری ان از ریموت و همچنین اینترنت استفاده می شود. دارای سنسور روشنایی بوده و با وجود نور خورشید در روزهنگام، لامپ ها را خاموش نگه داشته و با تاریک شدن هوا آن را روشن می کند. البته تنظیم میزان روشنایی و نوردهی پراغ هم با میزان تاریکی رابطه مستقیم دارد. هرچه تاریکی بیشتر باشد میزان ولتاژ ورودی را بیشتر کرده و در نهایت نور بیشتری از چراغ تابانده خواهد شد. واضح است که روی سیستم های قدیمی کارآمد نبوده و برای بهره گیری از آن باید از یک سیستم امروزی برخوردار باشید. در خانه های هومشند بیشتری استفاده را از آن می کنند. نوع هوشمند آن خود در دو مدل لمسی و ماژول وجود دارد که بسته به کارایی آن ها مورد استفاده قرار می گیرد.

دیمر لمسی

دیمر لمسی را می توان، بردار بزرگتر دیمر مکانیکی دانست چرا که همان کارایی را تکنولوژی جدید دارد. تنظیم ولتاژ در دیمر لمسی به صورت اتوماتیک انجام می شود و نیاز به تنظیمات دستی ندارد. از این دیمر در گوشی های تلفن همراه برای روشن و خاموش کردن خودکار صفحه و… استفاده می شود.

دیمرها در کجا نصب می شوند؟

برخی از دیمرها همچون نوع مکانیکی تغییری در سیستم سیم کشی ایجاد نمی کنند. به همین خاطر به راحتی درون جعبه برق قرار می گیرند. اما نمونه ای از آن ها که صرفا برای خدف مشخصی استفاده می شوند، مثلا برای روشن و خاموش کردن لوستر ها و … که در این صورت در قسمت انتهایی لوستر یا در سیم کشی آن قرار می گیرند تا به لوستر نیز متصل شده و بتوانند میزان روشنایی چراغ های آن را هم کنترل کنند.

نصب دیمر

این یک قطعه کوچک است که کاری بزرگ را انجام می دهد. از انجایی که متصل به برق خواهد بود رعایت نکات ایمنی بسیار مهم است و نباید آن را دسته کم بگیرید. اگر تجربه و مهارت کافی را ندارید، نصب آن را به یک فرد متخصص بسپارید. نصب کردن آن زمان زیادی نخواهد گرفت و در کوتاه ترین زمان انجام می شود. هزینه نصب معقول و مناسبی هم خواهد داشت.

جمع بندی نکات دیمر

دیگر نگران مصرف زیاد انرژی و هزنیه قبض های بالای برق در ساختمان ها نباشید. دیکر به راحتی میزان مصرف را با کنترل ولتاژ کاهش خواهد داد. این ابزار کوچک اما پر قدرت می تواند با توجه به میزان تاریکی و نیاز به نور، تنظیم شده و نور را منتشر کند. حال این تنظمیات ممکن است به صورت دستی انجام شود یا به صورت الکتریکی که در هر صورت مزایای زیادی برایتان به ارمغان خواهد آورد. اگر ساختمان نوساز دارید و یا قصد ساخت آن را دارید، این افزار قطعا در سیم کشی شما استفاده خواهد شد اما اگر خانه شما قدیمی است باز هم جای نگرانی نیست می توانید بدون تغییر سیم کشی از آن سود ببرید. این یک ابزار کنترل کننده حرفه ای است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.