آشنایی با دستگاه مرغک

دستگاه مرغک

دستگاه مرغک چیست؟

اگر در حوزه صنعت و تراشکاری فعال نیستید احتمالا ذهنتان با شنیدن نام دستگاه مرغک، به سمت دامداری و مرغ خواهد رفت. اما باید بدانید که مرغک بخشی از دستگاه تراش را تشکیل می دهد. اگر بخواهیم محل قرار گیری دقیق آن را بگویم، در بخش راست ریل و درست رو به روی سه نظام جای گرفته است. مرکز مرغک و سه نظام هر دو در یک راستا هستند. زمانی که قصد دارید قطعات بلند را تراش داده و یا سوراخکاری نمایید از این بخش دستگاه استفاده می شود.

اجزای دستگاه مرغک

دستگاه مرغک از 6 قسمت مختلف تشکیل شده که در کنار یکدیگر، باعث ایجاد نظمی منسجم و فعالیت برای هدف خاص می باشد. اجزا آن عبارتند از:

بدنه: می توان پوشش دستگاه را به عنوان بدنه در نظر گرفت که دیگر اجزا روی آن سوار شده اند.

فلکه: فلکه جهت حرکت را تنظیم می کند. زمانی که به سمت موافق عقربه های ساعت چرخانده می شود دستگاه مرغک به سمت بیرون حرکت کرده و بالعکس زمانی که برخلاف جهت عقربه های ساعت حرکت می کند به داخل می رود.

استوانه: استوانه که به صورت تو خالی است از فولاد مقاوم ساخته شده و دارای سوراخی شیب دار و البته به شکل مخروطی است که مطابق با استاندارد طراحی شده است.

اهرم قفل کننده استوانه: از طریق اهرم استوانه مرغک درون بدنه به صورت ثابت قرار گرفته می شود.

اهرم قفل کننده دستگاه: اهرم دستگاه کمک می کند که مرغک بر روی ریل در هر نقطه ای که بخواهید به صورت ثاب قرار بگیرد.

مرغک: اصلی ترین بخش است که باعث نام گذاری مرغک به این نام هم شده است. یک دنباله مخروطی شکل دارد و توسط استوانه محکم شده است. سر آن با زاویه 60 برای نگهداری قطعات بلند استفاده می شود. در شرایط گوناگونی می توانید به راحتی از آن استفاده کنید.

انواع دستگاه مرغک

انواع مرغک کدام است؟

دستگاه مرغک انواع گوناگونی دارد که بر اساس طراحی، ویژگی های منحصر به فرد و کاربرد آن دسته بندی شده است. در حالت کلی انواع آن شامل موارد زیر است:

مرغک متحرک: نام دیگر آن مرغک گردان می باشد. دلیلش این است که نوک آن در حال گردش است تا در صورت گردش قطعه دچار سوختگی نشود. یاتاقان بندی آن هم از باتاقان های لغزشی انجام شده است تا حرکت و دوران به راحتی انجام شود.

نیم مرغک: زمانی که تصمیم به روتراشی دارید و در عین حال می خواهید پیشانی قطعه را هم تراش دهید، از این نمونه استفاده می شود. چرا که با توجه به طراحی که دارد نوک مرغک با قطعه درگیر نمی شود و این امکان را فراهم می اورد تا قطعه پیشانی تراشی شود.

مرغک ثابت: این مدل به صورت محور ثابت است و برای تراشکاری بین دو قطعه استفاده می شود. مرغک ثابت در موارد مورد نیاز بر روی مرغک نیز قرار داده می شود اما در این حالت حتما باید گریس کاری شود تا نوک آن نسوزد.

مرغک لوله گیر: این نمونه دارای مخروطی خارجی است و به منظور بستن قطعات بلند تو خالی، لوله ها و قطعات با قطر زیاد ساتفاده می شود.

مرغک مخروطی داخلی: مدل مخروطی که در مقابل مدل قبلی قرار دارد برای قطعاتی که فاقد سوراخ برای دستگاه مرغک هستند به کار گرفته می شوند.

مرغک همراه بر: این مرغک به گلویی دستگاه تراش متصل می شود و جهت تراشکاری کردن بین دو قطعه کارایی دارد. نوک مرغک آن حالت فنری دارد. استفاده از این وسیله باعث می شود که زمان باز و بسته شدن قطعه هایی که طول بلند دارد کمتر شود.

مرغک مهره دار ثابت: مدل مهره دار عملکردی شبیه به نمونه ثابت دارد و تنها فرق آن این است که بر روی بدنه آن یک سری مهره در نظر گرفته شده است که به موجب آن در آوردن مرغک و جا به جایی آن سریع تر و راحت تر می شود.

کاربرد دستگاه مرغک

دستگاه مرغک چه کاری انجام می دهد؟

برای یافتن پاسخ این سوال باید وظایف دستگاه را بدانیم. شاید بتوان سوال را اینگونه مطرح کرد که کاربرد و یا وظایف آن چیست؟ از سری کاربرد ها و مزیت های دستگاه مرغک می توان موارد زیر را نام برد:

  • از طریق آن می توان مته های مختلف را روی دستگاه نصب نمود و عمل تراشکاری را انجام داد.
  • به عنوان یک نگهدارنده و یا تکیه گاه برای قطعه های بلند است و به دنبال آن مانع از لغزش و سر خوردن قطعه در حین تراش می شود.
  • با انحراف دادن ان امکان تراش مخروطی بر روی قطعه های بلند وجود دارد.
  • به کار گیری آن باعث می شود تا دستگاه CNC تراش بتواند وزن بیشتری را تحمل کند.

برای بستن این دستگاه از چه روش هایی استفاده می شود؟

برای اینکار گزینه های متعددی وجود دارد که پر کاربرد ترین و بهترین آن ها عبارتند از:

  • قرار دادن قطعه در بین سه نظام و مرغک دستگاه تراش
  • قرار دادن قطعات بلند و یا بستن آن ها در بین دو مرغک
  • استفاده از صفحه دستگاه مرغک
  • به کار گیری گیره قلب

کاربرد دستگاه مرغک و قیمت آن

استفاده از دستگاه مرغک در صنایع گوناگون و هر جایی که دستگاه تراش حضور دارد، رایج است. به کار گیری آن ساده بوده اما باید مهارت لازم را داشته باشید. در حین کار کردن  باید از بسته بودن و محکم بودن قطعه بر روی آن و همچنین اتصال بین مرغک و دستگاه تراش مطمئن شوید. از سری کاربرد های این ابزار می توان به خودروسازی، ماشین کاری، تراشکاری و … اشاره داشت. این ابزار همانطور که گفته شد انواع مختلفی دارد و هر یک از آن ها نیز قیمت های مختص خود را دارند و علاوه بر این برند سازنده نیز بر روی قیمت ابزار موثر است. در زمان خرید علاوه بر قیمت به کیفیت محصول توجه کنید. نمونه ای را بخرید که بتوانید تا مدت ها مورد استفاده قرار دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.