درجه بندی ریزسنج

درجه بندی ریزسنج

آشنایی با ریزسنج و درجه بندی آن :

ریز سنج یا همان میکرومتر از سری ابزار ای دستی است که در صنعت برای اندازه گرفتن ضخامت و ابعاد و … به کار گرفته می شود. دقت آن بسیار بالا است، این دقت به خاطر واحد اندازه گیری آن است که بر حسب میلی متر می باشد البته نمونه های اینچی آن نیز در بازار موجود است اما از آنجایی که واحد اصلی به کار گرفته شده در کشور ما میلی متر است این واحد درجه بندی بسیار پر طرفدار است. با ما همراه باشید تا با درجه بندی ریزسنج بیشتر آشنا شویم.

انواع بخش های ریزسنج :

ریزسنج یک قطعه صنعتی است که به صورت دستی قابل استفاده است و جنس آن از فلز بوده و مقاومت بالایی دارد. این محصول از بخش های مختلفی تشکیل شده است که عبارتند از: فک ثابت و متحرک، خط کش میکرومتر که به آن استوانه مدرج نیز می گویند، ورنیه میکرومتر یا همان پوسته مدرج ریزسنج و یک کمان که به منظور گرفتن ریزسنج در زمان کار و استفاده از آن استفاده می شود.

به زمان ساده تر این کمانک را می توان دسته نگهدارنده آن نیز در نظر گرفت. از ویژگی های این محصول می توان به این نکته اشاره کرد که در زمان کار فشاری بر قطعه وارد نمی شود و به راحتی می توانید از آن استفاده نمایید.

اجزای ریزسنج

درجه بندی ریزسنج به چه صورت است؟

درجه بندی ریزسنج ها بر اساس گام پیچ و مهره ها صورت گرفته است. به عبارتی مبنای دقت آنها همان میزان گام پیچ و مهره است. این گام در ریز سنج های میلی متری اغلب برابر با نیم و یا یک میلی متر است و در نوع اینچی نیز اندازه آن برابر با 1.40 اینچ می باشد. قابلیت تفکیک یا همان دقت میکرومتر را می توان از یک رابطه ساده به دست آورد. این رابطه در زیر بیان شده است:

R=A/N

در این رابطه که در بالا ذکر شد از سه حرف استفاده شده است که مولفه خاصی هستند و عبارتند از :

R نشان دهنده دقت ریز سنج است.

A اندازه گام پیچ و مهره ریز سنج بر حسب میلی متر و یا اینچ را نشان می دهد.

N تعداد تقسیم های شکل گرفته روی استوانه متحرک ریز سنج را نشان می دهد.

خرید اینترنتی ریزسنج

قابلیت های تفکیک ریزسنج ها :

ریز سنج ها همانطور که گفته شد در دو نوع میلی متری و اینچی موجود می باشند. نوع میلی متری آن قابلیت تفکیک یا همان تقسیم بندی 0.01 میلی متر

، 0.001 میلی متر و 0.005 میلی متر را دارند. گستره اندازه گیری این نمونه ها تا حداکثر 500 میلی متر می باشد و در سری های 0 الی 25، 25 الی 50 و … و 475 الی 500 میلی متر ساخته می شوند. نا گفته نماند که جز این اندازه های استاندارد در صورت نیاز دیگر اندازه ها نیز ساخته می شود. در نمونه اینچی این محصولات قابلیت تفکیک برابر با 0.0005 اینچ، 0.001 اینچ و 0.0001 اینچ می باشد.

آشنایی با انواع درجه بندی ریزسنج ها و نحوه خواندن آنها :

درجه بندی ریزسنج ها هر کدام با توجه به گام آنها که از فرمول بالا به دست می آید با یکدیگر تفاوت دارد. در حالت کلی اگر بخواهیم انواع درجه بندی ریزسنج ها را نام ببرید شامل موارد زیر می شود:

ریزسنج با دقت 0.01 میلی متر و با گام 0.5 میلی متر

ریزسنج با دقت 0.01 میلی متر و یا گام یک میلی متر

ریز سنج با دقت 0.005 میلی متر و با گام 0.5 میلی متر

ریزسنج با دقت 0.001 میلی متر و با گام 0.5 میلی متر

نحوه شناسایی آنها و همچنین کاربرد آنها بستگی به قطعه و ابعاد آن دارد همچنین به این که می خواهید کدام قسمت آن را اندازه گیری کنید، مانند: ارتفاع، قطرف ضخامت و … وابسته است. برای خواندن ریز سنج نیز باید در وهله اول گستره اندازه گیری آن را در نظر بگیرید.

سپس به سراغ موقعیت لبه استوانه یا همان بخش متحرک غلاف بروید و آن را شناسایی کنید تا در قسمت صفر و زیر خطوط استوانه به صورت ثابت باشد. همچنین باید بخش زیری آن را نیز باید چک کنید که در بالای خطوط زیری و به صورت ثابت در بخش صفر قرار گرفته باشد. حال می توانید با چک کردن این موارد به راحتی قطعه مد نظر خود را بخوانید.

خرید آنلاین ریزسنج

از ریزسنج برای اندازه گیری چه قطعاتی استفاده می شود؟

همانطور که از نام این قطعه مشخص است از آن برای اندازه گیری اشیا ریز و کوچک در صنعت استفاده می شود. برای مثال با استفاده از ریزسنج می توانید قط یک مهره کوچک و یا ضخامت یک سیم نازک را بسیار دقیق اندازه گیری کنید. می توانید با چرخاندن پیچ ریز سنج دقت آن را به نیم میلی متر و یا یک میلی تر تبدیل کنید. انتخاب این اندازه از دقیق بودن بستگی به میزان حساسیت کار شما دارد. شما اگر بسیار دقیق هستید آن را روی نیم میلی متر تنظیم کنید و در غیر این صورت تنظیم بر روی یک  میلی متر هم برایتان کفایت خواهد کرد.

چرا ریزسنج ها در سری های مختلف و با درجه بندی های متنوع تولید می شوند؟

شاید شما هم این سوال را در ارتباط با درجه بندی ریزسنج ها داشته باشید که در پاسخ به آن باید بگوییم که ساخت ریزسنج ها با سری های متنوع سبب می شود تا :

سرعت اندازه گیری بیشتر شود و به دنبال آن سرعت کار بیشتر شده و از هدر رفتن زمان جلوگیری می شود.

سری های مختلف باعث می شوند تا دقت اندازه گیری نیز بیشتر شود.

چون میله پیچ کوتاه می شود استهلاک ریزسنج کاهش پیدا می کند و استفاده از آن بسیار ساده و راحت می شود.

هزینه کم تری دارند و این یک سود اقتصادی به نفع خریداران است و تنها در حد نیاز خود خرید می کنند.

نکته :

نکاتی مهم که در هنگام به کار گرفتن کولیس یا همان ریزسنج باید به آن توجه کنید این است که در حین خواندن ریزسنج برای آنکه دچار خطای دید و اشتباه نشوید حتما باید با زاویه نود درجه و از بالا به آن نگاه کنید.

آشنایی با ریزسنج

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *