راهنمای خرید چهار نظام

خرید چهار نظام

چهار نظام چیست؟

در این مطلب می خواهیم به انواع، کاربرد، قیمت و خرید چهار نظام بپردازیم. تنوع ابزارالات در دنیای صنعت امروزی بسیار زیاد است تا حدی که شاید تمام آن ها را نشناسید. چهار نظام یکی از نام آشنا ترین ها است که به منظور کنترل قطعه در زمان ماشین کاری به کار گرفته می شود. در حین ماشین کاری دستگاه فشار زیادی را بر قطعه کار شما وارد می کند که تحت تاثیر آن ممکن است قطعه جا به جا شده و یا دچار لرزش شود.

لرزش و تکان ها باعث می شود که تمرکز و تسلط کافی روی آن نداشته باشید و کار برایتان سخت تر شود بنابراین توصیه میکنیم حتما از این ابزار استفاده کنید تا قطعه به صورت محکم درجای خود قرار بگیرد. قطعا هرچه میزان لرزش و حرکت قطعه به حداقل برسد سرعت کار شما بیشتر می شود، همچنین کیفیت نهایی محصول تولید شده نیز بالا خواهد بود.

تفاوت سه نظام و چهار نظام

سه نظام ابزاری مشابه با چهار نظام است که همیشه کنار یکدیگر شناخته می شوند. اما این دو ابزار تفاوت هایی با یکدیگر دارند که باید قبل از استفاده بدانید. برای اینکه به صورت دقیق متوجه این تفاوت ها شوید، بهتر است هر یک از آن ها را به صورت جدا گانه مورد بررسی قرار دهیم.

کاربرد چهار نظام

سه نظام

این وسیله در صنعت ماشین کاری به کار گرفته می شود. در طراحی آن 3 فک به صورت متحرک در نظر گرفته شده است. این فک ها روی قطعه ای به شکل استوانه ای قرار گرفته و باز و بسته می شوند. از این وسیله برای نگه داشتن قطعه هایی که به صورت زاویه دار و چند ظلعی استفاده می شود. دندانه هایی که روی سه نظام قرار دارند همان فک ها هستند که به آن ها پارچه نیز می گویند.

اما در صورت کلی این وسیله طراحی گرد و دایره ای دارد که بسیار مقاوم بوده و نحوه استفاده آسانی دارد، از طرفی  وزن آن نیز بسیار مناسب است. سه نظام ها انواع گوناگونی دارند که برخی از پر فروش ترین و پر استفاده ترین ان عبارتند از: سه نظام ترکیبی، مغناطیسی و هیدرولیکی که انتخاب آن بستگی به نوع مصرف و نیاز مصرف کنندگان دارد.

چهار نظام

برای قطعه هایی که شکل های ناموزن داشته و به عبارتی پستی و بلندی های لبه و سطح های آن زیاد است، از چهارنظام استفاده می شود. در این نظام دندانه ها به صورت مستقل طراحی شده اند که برای حرکت دادن هر یک از آن ها نیز باید از آچار جدا گانه استفاده کنید. با استفاده از آچار می توانید هر یک از دندانه ها را جدا گانه محکم کرده و به صورت ایده ال قطعه را به صورت ثابت نگهداری نمایید. این وسیله نیز طرز استفاده آسانی داشته و از وزن مناسبی برخوردار است.

نکته مهم: به این نکته نیز توجه کنید که سه نظام قطعه را به صورت ثابت و در مرکز نگهداری میکند این در حالی است که می توانید با خرید چهار نظام قطعه را در زاویه های گوناگونی قرار دهید.

قیمت چهار نظام

انواع چهار نظام

برخلاف سه نظام ها که انواع مختلفی دارند، خرید چهار نظام تنوع زیادی نداشته و به صورت فک مستقل هستند. همین مستقل بودن فک ها است که باعث شده برای هر قطعه ای قابل استفاده باشند. زاویه قرار گیری آن با قطعه به صورت 90 درجه می باشد. تغییر هر یک از فک ها تاثیری بر روی سه فکر دیگر ندارد و دلیل نام گذاری آن به این اسم نیز همین است. از این وسیله می توانید در تراشکاری و در حین کار با دستگاه تراش نیز استفاده کنید.

جنس بدنه و کیفیت آن

ابزار ها برای طولانی مدت به کار گرفته می شوند و کیفیت بالای آن ها بر هر چیز دیگری اولویت دارد. برای ساخت این ابزار و استفاده از آن در صنایع مختلف از چدن استفاده می شود. جنس چدنی به صورت استاندارد برای آن تعریف شده است. البته مدل های فولادی نیز دارد که با توجه به مشخصات فولاد بسیار با کیفیت تر بوده و باعث می شود سرعت عمل بیشتری هم داشته باشید. اما نا گفته نماند که قیمت آن نیز به نسبت نمونه چدنی بیشتر می باشد.

انواع چهار نظام

طراحی و اندازه چهار نظام

این وسیله برای هر قطعه و با هر جنسی قابل استفاده است. اما برای اینکه کاربردی باشد یک اندازه مشخص و استاندارد برای آن در نظر گرفته شده است که عبارتند از:

قطر گیرنده ها بر حسب اینچ: 3، 4، 5 و 6 اینچ

قطر گیرنده ها بر حسب میلی متر: 8، 100، 125 و 160 میلی متر

خرید چهار نظام برند بازار

برند های مختلفی از آن در بازار موجود می باشد که از استاندارد جهانی برای تولید پیروی می کنند. می توانید با در نظر داشتن نیاز و بودجه خودتان آن ها را انتخاب کرده و خریداری نمایید. نمونه های ایرانی نیز همپای محصولات خارجی است و اگر به دنبال قیمت مناسب تر هستید بهترین گزنیه و انتخاب برایتان خواهد بود که بدون هیچ دغدغه ای آن را خریداری کرده و مورد استفاده قرار دهید. از برترین این برند ها می توان به سانو، TOS ، بایسون، VERTEX و لنگر اشاره داشت.

خرید چهار نظام به صورت آنلاین

خرید چهار نظام همانند سایر ابزار های صنعتی به صورت آنلاین انجام می شود که می توانید بدون اتلاف وقت و صرفه جویی در هزینه ها به راحتی آن را ثبت سفارش کنید. این محصول دارای لوازم جانبی نیز می باشد که عبارتند از: دفترچه راهنما، آچار های تنظیم کننده و کارت ضمانت که در حین تحویل محصول به خریداری عرضه می شود. سفارش شما در زمان کوتاه تحویل داده خواهد شد، همچنین با توجه به قیمت بسیار مناسب، می توانید در صورت نیاز و یا فروشنده بودن آن را به صورت عمده نیز خریداری نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.