راهنمای خرید دریل

راهنمای خرید دریل

خرید دریل و هر آنچه که درباره آن باید بدانید

دریل یکی از ابزارهای پر کاربردی است که همه ما شناخت تقریبی از آن داریم. این دستگاه هم در حوزه صنعت و هم در مصارف خانگی کاربرد دارد و به همین خاطر احتمال دارد شما هم یکی از داوطلبین خرید آن باشید. اما خرید آن در بازار امروزه که انواع مدل های مختلف آن با برند ها و قیمت های مختلف وجود دارد کار ساده ای نیست. شما باید قبل از خرید یک سری فاکتورها را مورد بررسی قرار دهید و محصول مد نظر را به صورت کامل بشناسید تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

راهنمای خرید دریل

قبل از خرید دریل بهتر است یک سری نکات را در نظر داشته باشید و با پاسخ به یک سری سوالات و … ایده آل ترین را برای خود انتخاب نمایید. این نکات عبارتند از:

چه نوع دریلی نیاز دارید؟

این اولین سوالی است که باید از خود بپرسید و به دنبال پاسخ آن باشید. برای یافتن پاسخ آن باید دو فاکتور مهم محل و هدف را در کنار بودجه ای که برای خرید کنار گذاشته اید بررسی کنید. دریل ها انواع مختلفی دارند که به دو دسته کلی دریل برقی و شارژی تقسیم میشوند.

دریل برقی: باسابقه ترین دریل ها هستند که دارای کابلی برای انتقال انرژی از منبع هچون پریز برق به دریل می باشند شاید شما هم این تصور را داشته باشید که وجود کابل ممکن است کمی دست و پاگیر باشد و شما را محدود کند اما باید به این نکته هم توجه کنید که این نمونه از دریل ها اغلب قدرت بالا تری دارند و همچنین طول عمر مفید آن ها نیز بیشتر است.

دریل برقی

دریل شارژی: اگر جا به جایی آسان برای شما معیار مهمی است به سراغ این دریل ها بروید. معمولا دریل های شارژی در مصارف خانگی و کارگاه های کوچک و سبک کارایی دارد.

دریل پیچ گوشتی: دریل های پیچ گوشتی نیز نوعی از دریل ها هستند که تنها برای باز و بسته کردن پیچ ها کاربرد دارند. و بسیار سریع و تخصصی در این زمینه هستند. شما با این دریل قادر به ایجاد سوراخ نخواهید بود اما میتوانید در کسری از ثانیه و به راحتی هر پیچی را باز کنید.

سه نظام مناسب برای نیاز شما

اگر با عبارت سه نظام در دریل آشنایی ندارید باید بگویم که سه نظام قطعه ای در دریل است که قطعه ها و مته های گوناگونی روی آن نصب میشوند. اندازه سه نظام ها با یکدیگر متفاوت است و اغلب بر حسب میلی متر و یا اینچ تولید میشود. رایج ترین آن ها برابر با 6.5 میلی متر، 10 میلی متر و 13 میلی متر میباشد. اندازه آن ها روی سه نظام حک شده است. این اندازه ها حداکثر میزان اندازه مته های قابل استفاده روی آن را نشان میدهد. برای مثال روی نظام 10 میلی متر میتوانید مته 10 میلی متر و کمتر از آن را قرار داده و استفاده نمایید. سه نظام ها در حالت کلی به دو نوع آچار خور و اتوماتیک تقسیم میشوند. به نمونه اتوماتیک خودکار نیز گفته میشود که باز و بسته کردن آن به راحتی با دست انجام میشود اما برای آچارخور باید از اچار مخصوصی استفاده کنید که همراه با دریل وجود دارد. با توضیحات گفته شده میتوانید مناسب ترین را برای خود انتخاب نمایید. اما برای راهنمایی بیشتر بهتر است بدانید که اندازه 10 میلیمتر و اتومات برای مصرف های خانگی توصیه میشود و نمونه ض3 میلیمتر آن برای کار های سنگین تر در حوزه صنعت پیشنهاد میشود. اگر کار شما نیاز به دقت بیشتری دارد بهتر است به سراغ اینچ های کوچکتر بروید.

قدرت و امکان ضربه ای دریل ها معیاری مهم و حرفه ای

در صورتی که دریل انتخابی شما نتواند توان کافی برای انجام امور مد نظر شما را داشته باشد به هیچ کارتان نخواهد آمد. دریل ها انواع مختلفی دارند که هر کدام قدرت و توان متفاوتی با یکدیگر دارند و با واحد و اندازه های گوناگونی شناخته میشوند. قدرت برخی بر حسب ولتاژ و برخی بر حسب وات محاسبه میشود. هر چه این عدد بزرگتر باشد نشان از قدرت بالاتر دریل دارد. هرچه این قدرت بالا تر باشد هزینه آن بالاتر خواهد بود. قابلیت چکشی یا همان ضربه ای نیز یکی از امکاناتی است که امروزه بر روی دریل ها کار گذاشته میشود. با این ویژگی شما قادر خواهید بود تا نیروی مضاعفی را با صربه های پر تکرار و پر سرعت پشت سر هم جهت سوراخکاری اعمال نمایید. این قابلیت جهت سوراخ کاری در سطوح سخت مختلف همچون گچ و صفحه های فلزی و سیمان و … مناسب است.

دریل شارژی

طراحی و راحتی استفاده از دریل

یکی دیگر از معیار های مهمی که در راهنمای خرید دریل باید به آن توجه کنید طراحی دریل و میزان راحتی شما در هنگام استفاده از آن است.طراحی دریل انتخابی ما باید به گونه ای باشد که در زمان استفاده از آن دست شما دچار خستگی و یا آسیب نشود. شاید در دفعه اول بلند کردن دریل چندان فشاری را روی دست احساس نکنید اما در زمان کار با آن و همچنین بعد از گذشت مدت زمان کوتاهی متوجه سنگینی و یا خوش دست نبودن آن خواهید شد. از نظر طراحی دریل ها به دو دسته T شکل و تفنگی تقسیم میشند. در نمونه اول وزن دستگاه به دلیل قرار گرفتن دسته آن در بخش میانی به کل دستگاه توزیع میشود و فشار کمتری به دست وارد میشود. اما در نمونه دوم باید بسیار صبوری کنید چرا که فشار و سنگینی وارد شده در بخش انتهایی و دقیقا روی دسته دستگاه است.

قابلیت تنظیم سرعت

قطعا شما برای سوراخ کاری های سطوح مختلف با یک سرعت مشخص و از قبل تعیین شده استفاده نمی کنید. هر سطحی و هر نیازی به سرعت مختص خود نیازمند می باشد. دریل هایی که قابلیت تنظیم سرعت را دارند این امکان را به استفاده کنندگان میدهند تا بتوانند به راحتی متناسب با کارکرد خودشان آن ها را تنظیم نمایند. در بیشتر دریل ها این تنظیم سرعت به دو اندازه امکان پذیر استو برابر با 400 دور و 700 دور می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *