تراز لیزری

دستگاه تراز لیزری

آشنایی با تراز لیزری و کاربرد آن

تراز لیزری همانطور که از نام آن پیدا است، دستگاهی جهت تراز نمودن می باشد که به صورت دستی در صنایع مختلف به کار گرفته می شود. البته این دستگاه برای عمود کردن سطح های مختلف و همچنین ایجاد شیب نیز به کار گرفته می شود. دیگر دوره آن گذشته است که برای اندازه گیری دست به متر شوند. با روی کار آمدن تجهیزات و ابزارهای جدید، دقت در اندازه گیری بسیار بیشتر شده و همچنین سرعت عمل کار نیز بیشتر شده است. این دستگاه عملکردی سریع با استفاده از فناوری لیزری دارد. به همین خاطر به این اسم نیز شهرت یافته است.

منظور از فناوری لیزر در دستگاه تراز لیزری چیست؟

در گذشته برای بررسی شیب و یا تراز بودن دو سطح نسبت به یکدیگر از سیم و نخ و طناب استفاده میشد. اما با پیشرفت علم و کشف لیزر، این نور به عنوان جایگزینی مناسب برای آن ها در نظر گرفته شد. می توانید با این نور در کم ترین زمان تراز بودن و یا نبودن را متوجه شوید. البته که دقت آن بسیار بیشتر است و هیچ خطای انسانی نمی تواند در آن وجود داشته باشد. حال باید شیوه های قدیمی را پشت سر بگذارید و روش هایی جدید روی بیاورید که یکی از بهترین آن ها دستگاه تراز لیزری خواهد بود.

تراز لیزری

کاربرد دستگاه تراز لیزری

اصلی ترین کاربرد این محصول در پروژه های عمرانی و بخش های خارجی ساختمان سازی است. البته در قسمت های داخلی آن نیز کارایی دارد. از دیگر کاربرد های این دستگاه می توان موارد زیر را نام برد:

1- زدن کاغذ دیواری

2- نصب انواع قفسه ها و کابینت های آشپزخانه

3- نصب سرامیک و کاشی روی سطوح مختلف

4- فعالیت های دکوراسیون داخلی

5- نصب پریزهای برق و کلیدهای آن

6- نصب درب و پنجره

7- و … .

خرید تراز لیزری

نحوه کار دستگاه تراز لیزری چگونه است؟

همانطور که متوجه شدید، این محصول به واسطه نور لیزر کار می کند. این نور در امتداد خط های محور قائم ایکس و ایگرگ کار خود را انجام می دهد. به صورت کاملا اتوماتیک بوده و نیاز به عملیات خاصی ندارد. اشعه لیزر از دستگاه خارج شده و به صورت دو خط عمود با زاویه نود درجه با نشان دادن راستای مسیر و محور مد نظر باعث می شود که بتوانید شیب و یا تراز بودن آن را تشخیص دهید. البته تنوع این دستگاه بسیار زیاد است. واضح است که وجود انواع مختلفی از این دستگاه باعث شده تا ویژگی ها و امکانات بسیار متنوعی داشته باشند. برخی از آن ها دارای سیستم خود تراز شونده هستند. برخی دارای چراغ چشمک زدن بوده که در صورت تراز نبودن با روشن و خاموش شدن به شما هشدار می دهد. هر یک از ان ها قابلیت های متنوعی دارند که با بهره گیری از آنها کار برایتان بسیار ساده تر از قبل خواهد بود.

چرا از تراز لیزری استفاده میکنیم؟

شاید شما هم جز آن دسته از افرادی باشید که دل کندن از شیوه های قدیمی برایشان سخت است. در این صورت است که با خود می پرسید چرا باید از تراز لیزری استفاده کنیم وقتی می توان این کار را به روش های قدیمی نیز انجام داد؟ روش های قدیمی در قدیم مانده اند. دنیای پیشرفته امروز جایی برای استفاده از آن روش ها ندارد. شما برای پیشرفت در فعالیت خود باید با پیشرفت زمانه خودتان را وقف دهید. از اصلی ترین دلایل استفاده از این ابزار می توان موارد زیر را نام برد:

1- سرعت کار شما را بیشتر می کند.

2- نیاز به نیروی انسانی کمتری خواهد بود.

3- سبب صرفه جویی در هزینه ها می شود.

4- دقت بالایی دارد.

5- احتمال خطا در آن بسیار کمتر است.

بی شک هر یک از موارد بالا می تواند شما را جهت استفاده از این ابزار صنعتی قانع کند.

در زمان خرید دستگاه تراز لیزری به چه نکاتی توجه کنیم؟

این چنین ابزارها یکبار خریده می شوندو بارها مورد استفاده قرار می گیرند. بسیار مهم است که مدل باکیفیتی بخرید که بتوانید تا مدت ها و سال ها به راحتی از آن استفاده کنید. به همین خاطر باید تمامی جوانب را در نظر بگیرید که مهم ترین آن ها شامل موارد زیر می باشد:

– بهتر است محصول انتخابی شما دارای پایه باشد تا بتوانید به راحتی از وسیله استفاده کنید و دغدغه حمل و جا به جایی نداشته باشد. پایه های آهن ربایی و مگنت دار بهترین نمونه در بازار هستند.

– دارای سیستم هشدار نوری و با صوتی باشد. در این حالت، در زمان تراز نبودن، با هشدار به صورت رنگ و صدا شما را مطلع خواهد کرد.

– سیستم تراز اتوماتیک داشته باشد.

– محورهای مختلف روی آن قابل پیاده سازی باشد.

هرچه این امکانات بیشتر باشد، بی شک قیمت ابزار بیشتر خواهد بود. اما ارزش خرید را خواهد داشت چرا که شما را از هر تجهیزات دیگری بی نیاز خواهد کرد.

قیمت تراز لیزری

چگونه از دستگاه تراز لیزری نگهداری کنیم؟

هر وسیله ای هرچقدر هم قدرتمند و باکیفیت باشد اگر به خوبی به کار گرفته نشده و خوب نگهداری نشود طول عمر مفید خود را از دست خواهد داد. تراز لیزری نیز از این قائده مستثنی نیست. شما باید این وسیله را به دور از رطوبت و در محیطی خشک نگهداری کنید. از وارد کردن فشار و یا ضربه احتمالی به آن بپرهیزید. در محیطی به دور از دسترس کودکان نگهداری کنید. در زمان استفاده آن را محکم بگیرید و از محکم بودن پایه ها مطمئن باشید تا سقوط نکند.

قیمت تراز لیزری

تراز لیزری در صنعت عمران و سایر صنایع به کار گرفته می شود. فرقی نمی کند پروژه چقدر کوچک و یا بزرگ باشد در هر شرایطی وجود آن جزو الزامات است. در زمان خرید قیمت دستگاه را نمی توان نادیده گرفت. قیمت این محصول با توجه به برند سازنده، امکاناتی که دارد و … با هم متفاوت هستند. به سراغ یک برند نام آشنا بروید که از کیفیت تولیدات آن مطمئن باشید. البته لازم به ذکر است محصولی را خریداری کنید که دارای کارت ضمانت باشد تا در صورت وجود هر نوع مشکلی بتوانید آن را از فروشنده و تولید کننده پیگیری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.