نکات ایمنی در جوشکاری

نکات ایمنی در جوشکاری

جوشکاری امن با رعایت نکات ایمنی در جوشکاری

یکی از مشاغل پر خطر است که به خاطر استفاده از ابزار جوش و قطعات فلزی و … نیازمند رعایت کردن یک سری نکات می باشد. اما این نکات که از آن ها تحت عنوان نکات ایمنی یاد می شود بسیار زیاد هستند و جوشکاران و بسیاری از افراد که در این حوزه فعالیت دارند تنها به چند نکته مهم و اصلی توجه دارند و عمل می کنند. اما باید بدانید که این نکات بسیار خطر آفرین هستند هرچند که به نظر ساده برسند. در این مقاله سعی کرده ایم تمامی نکات ایمنی در جوشکاری که باید مد نظر قرار دهیم را جمع آوری کرده و در اختیار کاربران محترم قرار دهیم.

نکات-ایمنی-جوشکاری

25 نکته مهم ایمنی در جوشکاری و برشکاری که باید بدانید

تنبلی نکنید، تمام این نکات را بخوانید و حتما رعایت کنید. شاید همین نکات بی اهمیت روزی بتواند برایتان بسیار کارساز شود و شما را از دردسری بزرگ نجات دهد. نکات ایمنی جوشکاری که باید به آن توجه کنید عبارتند از:

آشنایی با جوشکاری

 1. به هیچ عنوان در کنار مواد قابل انفجار که احتمال اشتعال در آن ها وجود دارد و یا در محیط هایی که از گاز های قابل اشتعال پر شده اند و مکان هایی که سر شار از بخار و یا گازهای خطرناک هستند جوشکاری انجام ندهید. حتی قرار دادن دستگاه جوش در چنین فضا هایی نیز توصیه نمیشود.
 2. از پاراوان های قابل حمل و یا ثابت متناسب با محلی که در انجا اقدام به جوشکاری می کنید استفاده نمایید.. این پاراوان مناسب باید ارتفاعی برابر با 2 متر داشته باشد. البته باید بدانید که استفاده از پاراوان در محیط هایی که اشخاص دیگر حضور دارند الزامی است، وگرنه در محیط های باز و خلوت می توان استفاده از آن را نادیده گرفت.
 3. برای ایمنی در جوشکاری ، کپسول های استیل نباید در مجاورت دستگاه های جوش و کارگاه های جوشکاری قرار بگیرند. فرقی نمی کند این کپسول ها پر باشند یا خالی باید از آن محیط دور نگهدارید. همچنین قرار دادن آن ها در کنار کپسول های اکسیژن به مدت زمان طولانی نیز خطرناک بوده مگر در صورتی که از حفاظ های مقاوم و ایمن در بین آن ها استفاده شود.
 4. در زمان انبار کردن کپسول های اکسیژن و یا استیلن برای جلوگیری از سقوط و افتادن آن ها باید از تسمه، زنجیر و یا طوق کمک گرفتو آن ها را مهار کرد.
 5. کپوسل های مورد استفاده بادی دارای سرپوش حفاظتی باشند تا در هنگام جابه جایی و … از باز شدن شیر آن ها جلوگیری نماید.
 6. کپسول های استیل و اکسیژن باید به صورت عمودی در قفسه های مناسب و ایمن چیده شوند. همچنین باید مانومتر آن ها چک شود تا از سالم بودن آن اطمینان حاصل کنید.
 7. گریس کاری سوپاپ ها، وسایل تنظیم کننده رگلاژ کپسول، فشار سنج ها و … کار صحیحی نیست و نباید انجام داد.
 8. در روی دستگاه های ترانسفورماتور و … شکاف هایی جهت تهویه هوا تعبیه می شود. این شکاف ها باید دارای حفاظ و یا درپوشی باشند که اشیا های خارجی نتوانند وارد آن شوند.
 9. بدنه دستگاه های جوشکاری که به صورت برقی هستند باید سیم اتصال به زمین داشته باشند.
 10. محل اتصال سیم ها و کابل ها به دستگاه و همچنین منلع تغذیه باید عایق کاری شده باشد.
 11. به منظور حفاظت از دست کارگران در زمان کار در برابر حرارت ایجاد شده باید گیره های الکترودی به صفحه های حفاظتی که به آن ها سپر های حفاظتی نیز گفته می شود مجهز باشد.
 12. در دستگاه های جوشکاری برقی باید تمام قسمت ها پوشیده باشند جز محل جوش که نیم توان آن را پوشاند.
 13. به هیچ عنوان شیر رگلاتور و یا شیلنگ ثابت را در در مجاورت با شعله و جرقه قرار ندهید.
 14. اشخاصی که با دستگاه هیا جوش مشغول به کار هستند باید از ماسک مخصوص مواد شیمیایی، چکمه، پیش بند چرمی، کلاه و دستکش های بلند چرمی استفاده نمایند.
 15. برای رعایت ایمنی در جوشکاری افراد مشغول به کار با دستگاه فرز و تراش تباید از دستکش استفاده نمایند.
 16. شخصی که با سنگ سمباد کار می کند باید در کنار عینک ایمنی از حفاظ تلقی شفاف نیز بر روی دستگاه استفاده نماید.
 17. همچنین بر روی چرخ های سمباده باید سرپوس های مناسب قرار گرفته باشد.
 18. محور سنگ سمباد باید به دور از هر گونه لرزش و تکان باشد. فراموش نکنید که قبل از شروع کار باید از سالم بودن سنگ سمباده و نداشتن هیچ گونه ترک و … مطمئن شوید.
 19. تمام بخش های دستگاه های به کار گفته شده باید دارای سرپوش مناسب و عایق باشند.
 20. از کابل های معیوب و ایراد دار که اتصالی نیز دارند به هی عنوان استفاده نکنید. تا حد امکان سعی کنید منبع انرژی و محل اتصال کابل به منبع مانند پریز و … در نزدیکی دستگاه جوش باشد.
 21. قبل از شروع به کار چک کنید که زمین کارگاه و مکانی که در آن مشغول می شوید کاملا خشک باشد. در صورتی که کف خیس است از چوب، لاستیک، پوکه های خشک و یا هر عایق ضد نفوذ دیگری به عنوان زیر پایی خود استفاده نمایید.
 22.  در مکان های تنگ و کوچک و یا تانکر ها و مخازن و حتی کف فلزی سالن های کارخانه ها و برخی کارگاه ها باید از دستگاه هایی با جریان مستقیم بهره ببرید.
 23. به هیچ عنوان نبایدد نور از ماسک جوشکاری شما انعکاس شود.
 24. نظافت کارگاه و دستگاه ها را تنها در زمانی انجام دهید که تمام دستگاه ها به صورت کامل خاموش شده اند. البته باید بعد از خاموش شدند مدتی نیز صبر کنید تا دمای آن کاهش یافته و به اصلاح سرد شود.
 25. برای ایمنی در جوشکای از نشتی نداشتن شیلنگ های گاز و رگلاتور ها و … مطمئن شوید و سپس شروع به کار کنید.

نکات مهم و کاربردی برا ایمنی در جوشکاری

توجه داشته باشید که فرقی نمی کند که شما صاحب کسب و کار و کارگاه باشید و یا به عنوان کارگر مشغول باشید به هر حال باید نکات ایمنی را به صورت کامل رعایت نمایید و همچنین قبل از شروع کار تمام آن ها را چک نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید به آیین نامه حفاظت و بهداشت نیز مراجعه نمایید.

ایمنی در جوشکاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *