انواع پیچ گوشتی و کابرد آنها

انواع پیچ گوشتی

بررسی و شناخت انواع پیچ گوشتی ها و کاربرد های آن

یکی از شناخته شده ترین ابزارهایی که برای باز و بسته کردن پیچ ها و … به کار می روند پیچ گوشتی ها هستند. بی شک در خانه هر کدام از ما یک نوع از آن وجود دارد اما اگر به صورت حرفه ای در زمینه مکانیک، اتصالات و … مشغول هستید پک کامل آن را دارید که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند و برای کارهای مشخصی استفاده می شوند. برای شناخت انواع پیچ گوشتی و اطلاع از کاربرد ها و ویژگی های آن ها در وین ابزار همراه ما باشید. انواع پیچ گوشتی کوچک

شناخت پیچگوشتی و قسمت های تشکیل دهنده آن

قبل از آنکه بخواهید با انواع پیچ گوشتی اشنا شوید ابتدا باید خود این قطعه را بشناسید. پیچگوشتی با همان شکل ظاهری که همه ما آن را می شناسیم از سه بخش تشکیل شده است که عبارتند از:انواع مدل پیچ گوشتی

دسته پیچگوشتی :

دسته به منظور نگهداشتن آن در دست طراحی شده است. دسته پیچگوشتی ها اغلب دارای فرم های خاص است که موجب می شود تا در زمان استفاده سر نخورد. جنس آن نیز اغلب از پلاستیک و یا دیگر مواد می باشد که در شرایط متفاوت دستخوش تغییرات باشد و مقاوم باشد.

میله محور :

میله محور که به آن سنک یا شفت نیز می گویند، اغلب از فولاد سخت تولید می شود که بر اثر فشار وارد شده به آن در هنگام پیچ دادن دچار شکستگی و یا خم شدگی نشود. این میله به صورت گرد و یا به صورت شش گوش طراحی می شود تا بتوانید در صورت لزوم از آچار برای اعمال نیروی بیشتر استفاده کنید. جنس آن نیز می تواند متغییر باشد به همین خاطر ممکن است رنگ های متفاوتی داشته باشد.

سری :

سری پیچگوشتی دو نوع است که می تواند به صورت ثابت به شفت متصل باشد و یا قابلیت جدا شدن داشته باشد. برای مثال می توان از دریل شارژی نام برد که به عنوان پیچ گوشتی شارژی یز کاربرد دارند. سری پیچگوشتی نیز می تواند از جنس های مختلفی نظیر: استیل، فولاد، تیتانیوم و … ساخته شود.

خرید انواع پیچ گوشتی

انواع پیچگوشتی کدامند؟

همانطور که گفتیم پیچ گوشتی ها دارای انواع مختلفی می باشند که عبارتند از:

پیچگوشتی پهن یا دو سو :

این پیچ گوشتی با نام های تخت و دو سو نیز در بین مردم شناخته می شود و بسیار رایج میباشد. نوک ان به صورت صاف می باشد که در درون شکاف پیچ جاگیر میشود و موجب چرخیدن پیچ میشود.خرید اینترنتی انواع

پیچگوشتی فلیپس :

سری آن به صورت ضربدر می باشد و بعد از نوع تخت به عنوان پرکاربردترین ها شناخته می شود به منظور بهره بردن از گشتاور بیشتر از آن استفاده می شود.

پیچگوشتی چهارسو :

این نمونه نیز جز رایج ترین ها می باشد که در هر خانه ای یک نمونه از آن وجود دارد. این نمونه را می توان نسخه کامل شده فلیپس دانست که به منظور چرخاندن راحت پیچ و همچنین ثابت نگه داشتن پیچ مورد استفاده قرار می گرد.

پیچگوشتی ترکس :

این نوع از پیچ گوشتی با نام ستاره ای نیز شهرت یافته است و دلیل آن سری شش گوشی است که دارد. ترکس نیز نام تجاری آن است. بیشترین کاربرد آن در کارهای مکانیکی میباشد.

پیچگوشتی آلن :

اگر شخص فنی باشید بارها با این پیچ گوشتی برای باز کردن پیچ های شش گوش مواجه شده اید. کارایی پیچ گوشتی آل باز و بسته کردن پیچ هایی است که به صورت شش گوش می باشند. برای اعمال گشتاور زیاد از آچار الن نیز می توانید استفاده نمایید.سفارش اینترنتی انواع پیچ گوشتی

پیچگوشتی مربع :

شکل سری این پیچگوشتی به صورت مربعی شکل است و همانطور که مشخص است برای باز و بسته کردن پیچ هایی که شکل آن ها مربع است استفاده می شود.دلیل طراحی آن کاهش میزان لغزش و البته افزایش نیروی گشتاور است.

پیچگوشتی سه پر :

از دیگر انواع پیچ گوشتی ها نمونه سه پر آن است که از آن برای باز و بسته کردن وسیله های خاصی مانند کنسول های بازی، دوربین ها و … مورد استفاده قرار می گرد. این پیچگوشتی شباهت بسیاری به نمونه سه سو دارد و تشخیص آنها از یکدیگر کمی دشوار است.

پیچگوشتی ترک متر :

این نمونه نیز شباهت های بسیاری به نسخه ستاره ای دارد و اغلب با آچار ترک متر نیز اشتباه گرفته می شود. از این نمونه برای باز و بسته کردن پیچ هایی با گشتاور مشخص استفاده میگردد. چرا که دارای کلاچ محدود کننده گشتاور دارد که به موجب آن نیروی اعمال شده اضافه را میگیرد.

پیچگوشتی بوکس :

این پیچ گوشتی به گونه ای طراحی شده که نیرو تنها از یک سمت آن وارد پیچ می شود و با چرخاندن آن به سمت مخالف موجب باز شدن پیچ می شوید. دسته آن نیز شباهت بسیاری به آچار بوکس دارد.انواع پیچگوشتی

پیچگوشتی آهن ربایی :

سری آن دارای خاصیت آهنربایی است که پیچ خود را به خود جذب می کند و مانع از افتادن آن میشود. میتوانید از آن در مواردی که پیچ مد نظرتان بسیار کوچک است استفاده نمایید.

پیچ گوشتی شارژی :

به این نوع پیچ گوشتی برقی نیز می گویند که کار را برایتان ساده کرده است. این ابزار به صورت چندکاره است و برای کارهای حرفه ای مانند مونتاژ و … کارایی دارد. از ان معمولا برای مواردی که به نیروی بیشتر نیاز است استفاده می شود.

پیچ گوشتی عایق :

این وسیله از مواد غیر رسانا ساخته شده است و در موارد خطرناک برای بستن پیچ های کنتور برق و … کاربرد دارد. معمولا جنس آن ها از پلاستیک است.

پیچگوشتی دقیق :

از نام آن مشخص است که دقت بالایی دارد و برای پیچ های بسیار کوچک قابل استفاده است.

پیچگوشتی چند سر :

این نمونه نیز به گونه ای طراحی شده است که می توانید سری آن را تعویض نمایید.

نکات مهم: همانطور که پیچگوشتی ها انواع مختلفی دارند هر یک از آن ها نیز دارای سایزبندی های متنوعی هستند که با توجه به ابعاد و اندازه پیچ و … می توانید آن را انتخاب کنید. شکل دسته آنها هیچ تاثیری بر کاربرد و نوع آن ندارد و صرفا به عنوان تنوع است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *