آشنایی با انواع مته خزینه

انواع مته خزینه

انواع مته خزینه را بیشتر بشناسیم

زمانی که صحبت از سوراخ کاری به میان می آید، مته ها پیشتاز میدان هستند چرا که عمل سوراخ کاری توسط دستگاه دریل انجام شده و برای استفاده از آن به مته دارید. مته ها در اشکال و اندازه های متفاوتی تولید می شوند که هر یک از آن ها برای مصارف مخصوصی به کار برده می شود. یکی از پر طرفدار ترین آن ها مته خزینه است که در خزینه کاری کاربرد دارد. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع مته خزینه تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

خزینه کاری چیست؟

زمانی که می خواهید روی سوراخ محلی برای قرارگیری گل پیچ و یا واشر ایجاد نمایید، باید عملیاتی به خصوصی انجام دهید که به آن خزینه کاری گفته می شود. با اینکار گل پیچ درون سوراخ پنهان می ماند. مته خزینه به صورت حرکت های دورانی و خطی باعث انجام این عمل شده و با توجه به قطر و طول سوراخ انجام می شود. می توانید برای اینکار از فرز، دریل، تراش و سایر دستگاه ها استفاده کنید چرا که مته خزینه نیز به راحتی روی آن ها سوار می شود.

کاربرد مته خزینه

انواع مته خزینه

این مته در حالت کلی به دو نوع دستی و ماشینی تقسیم می شود. هر دو مدل هدف مشخصی را دنبال می کنند اما ساختار و ویژگی های متفاوتی دارند. برای شناخت بیشتر، بهتر است آن ها را به صورت مجزا مورد بررسی قرار دهیم.

مته دستی

این محصول همانطور که از نام آن قابل تشخیص است، به صورت دستی به کار گرفته می شود. برای قطعه هایی از جنس پلیمر و چوب مناسب است. با استفاده از دسته مته و با چرخش دست انجام می شود. نیاز به نیروی انسانی دارد و کار با آن هم بسیار ساده است.

مته ماشینی

این مدل نیز به صورت ماشینی به کار گرفته می شود. سرعت چرخش آن بسیار زیاد بوده و در اتصال با دستگاه قابل استفاده است. این مدل خود دارای انواع گوناگونی است که عبارتند از:

مته سرتخت

مدل سرتخت صرفا جهت براده برداری از بخش های برآمده و برجسته سطح قطعه کار هایی که در عمل ماشین کاری، ریخته گری و آهنگری سوراخ کاری شده اند استفاده می شود. این مدل خود در دو نوع دنباله دار و بدون دنباله است، دارای سه جز تیغه، دنباله و بدنه می باشد.

مته خزینه چیست

مته سر تخت استوانه ای

با استفاده از این مدل می توان کیفیت سطح در سوراخ های ایجاد شده را افزایش داد. همچنین کیفیت محل قرار گیری گلپیچ ها نیز بیشتر می شود. این مته جهت خزینه کاری استوانه ای مناسب است. دارای دو نوع دنباله دار و بدون دنباله است. دقتش نیز رضایت بخش بوده و به راحتی قابل استفاده است.

مته استوانه ای بدون دنباله

این مدل به مته خزینه بی دنباله نیز معروف است جهت ماشین کاری کردن قطعه هایی که از جنس فلزات رنگین و یا فولاد غیرآلیاژی هستند کاربرد دارد. در برخی مواقع می توانید برای قطعه های چوبی نیز از آن ها استفاده کنید.

چگونه از این مته استفاده کنیم؟

همانطور که می دانید مته خزینه انواع بسیار متنوعی دارد که نحوه کار با هر یک از آن ها نیز با یکدیگر فرق دارد. اما در حالت کلی برای استفاده از آن باید مراحل زیر را پشت سر بگذرانید.

  • روی قطعه محلی که نیاز است سوراخ شود با استفاده از خطکش، سوزن و خط کش پایه دار مشخص کنید. ( این کار را به صورت دقیق انجام دهید.)
  • روی میز ماشین گیره را نصب کرده و سپس قطعه کار را روی آن محکم کنید.
  • طبق اصول کار مته را روی آن نصب و سوراخ را ایجاد نمایید.
  • حال بعد از ایجاد سوراخ، باید مته خزینه را روی دستگاه قرار داده و درون سوراخ جایگذاری کرده و مته زنی کنید. ( توجه داشته باشید که سایز مته با سایز سوراخ متناسب باشد.)
  • قطعه کار را باز کرده و سپس آن را تمیز نمایید.
  • دستگاه را باز کرده و تمیز کنید.

به همین راحتی می توانید از مته خزینه برای خزنیه کاری استفاده کنید.

قیمت و خرید مته خزینه

نکاتی که باید هنگام استفاده از مته رعایت کنید

این مته نیز همانند دیگر نمونه ها بسیار حساس است. نباید فشار و یا ضربه اضافه دیگری به آن وارد نمایید. باید در محل مناسب و به دور از عوامل محرک و رطوبت نگهداری شود. توجه داشته باشید که از این وسیله برای قطعه هایی با درجه سختی بالا استفاده کنید. زمانی که از مته به مدت طولانی استفاده کنید احتمال داغ شدن و آسیب دیدن قطعه کار و حتی خود مته نیز وجود دارد. بهتر است بعد از هر بار سوراخ کاری استراحتی هر چند کوتاه به مته و دریل بدهید و سپس مجدد کار خود را شروع کنید.

قیمت انواع مته خزینه

قیمت انواع مته خزینه در فروشگاه های مختلف با یکدیگر فرق می کند اما در حالت کلی عوامل متنوعی در تعیین ارزش آن موثر هستند که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

برند سازنده

این محصول توسط برندهای خارجی و داخلی متنوعی تولید می شود. طبیعی است که هر چه از مواد اولیه با کیفیت برای ساخت استفاده شود، کیفیت نهایی بیشتر شده و از طرفی قیمت بالاتری نیز خواهد داشت. اما این نکته را هم در نظر داشته باشید که هرچه کیفیت محصول بالا تر باشد شما می توانید به دفعات بیشتر و زمان طولانی از آن استفاده کنید. البته این بدین معنی است که شما نمی توانید با قیمت ارزان تری یک مته با کیفیت مناسب خریداری نمایید. یکی از برندهای مطرح و با سابقه را برای خرید انتخاب کنید.

انواع مته

هر کدام از انواع مته خزینه را که انتخاب نمایید، از نظر قیمت با یکدیگر فرق دارند.

خرید اینترنتی انواع مته خزینه

زمانی که شما این وسیله را به صورت اینترنتی از تولید کننده خریداری نمایید، به دلیل حذف واسطه ها قیمت ارزان ترین به نسبت فروشگاه های شهرتان خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.