آشنایی با انواع ابزار براده برداری

انواع ابزار براده برداری

انواع ابزار براده برداری

انواع ابزار براده برداری همان لوازمی هستند که در حرفه ماشین کاری به منظور برش زدن، ایجاد شیار، برداشتن  بخشی از قطعه کار و غیره به کار گرفته می شوند. این ابزارها به دو دسته تک نقطه ای و چند نقطه ای تقسیم می شوند. مدل تک نقطه ای در تراشکاری کارایی داشته اما مدل چند نقطه ای برای فرزکاری، سنگ زنی و سوراخکاری قابل استفاده است. مهم ترین ویژگی ابزارهای براده برداری این است که درجه سختی آن ها از قطعه برش بیشتر می باشد.

مهم ترین ویژگی انواع ابزار براده برداری

انواع ابزار براده برداری در بازار موجود است که تفاوت های زیادی با هم دارند اما همه آن ها از نظر یک سری مشخصات با یکدیگر مشترک هستند. این مشخصات ویژگی های آن را تشکیل می دهد که عبارتند از:

 • درجه سختی بالاتری به نسبت قطعه ای که ماشین کاری می شود دارند.
 • در برابر حرارت و افزایش دما مقاوم هستند.
 • شکل ظاهری آن ها با توجه به کارایی شان در نظر گرفته شده است.
 • به صورت دستی و اتصال با سایر دستگاه ها قابل استفاده است.

خرید انواع ابزار براده برداری

ابزارهای براده برداری عبارت اند از:

تنوع این ابزارها بسیار زیاد است اما برخی از پر استفاده ترین آن ها در صنعت شامل موارد زیر می باشد:

 • اینسرت ها
 • الماس ها
 • فرز ها
 • تیغچه ها
 • و …

هر یک از آن ها مشخصات منحصر به فرد خود را دارند که باعث می شود برای کاربرد های مختلف در سایز و جنس های مختلف قابل استفاده باشند.

انواع ابزار براده برداری از نظر جنس

برای ساخت این ابزارها از متریال های مختلفی استفاده می شود که رایج ترین آن ها فلواد های تند بر است که مقدار زیادی کربن داشته و بسیار مقاوم هستند به همین خاطر خوردگی در آن ها بسیار کم اتفاق می افتد. تنگستن کار باید از دیگر متریال رایج است که از فلز و کربن تشکیل می شود. الماس ها نیز مقاوم ترین جنس را به خود اختصاص داده و براده بردار هایی که از این جنس ساخته شده اند، ضمن قیمت بالا، بسیار مقاوم هستند و تا مدت ها در کارگاه شما قابل استفاده می باشند.

چگونه انواع ابزار براده برداری را تفکیک کنیم؟

تنوع این ابزارها بسیار زیاد بوده قطعا شناخت همه آن ها کار بسیار دشواری است. شما می توانید بر اساس داخل تراش بودن یا نبودن، شکل ابزار و غیره آن ها را از یکدیگر تفکیک کنید، برای اینکار باید به سراغ مشخصه های ابزار رفته و اطلاعات لازم را از روی نام آن به دست آورید. نام این ابزارها از چهار حرف انگلیسی تشکیل شده است که هر یک نشان دهنده یک مشخصه است.

کاربرد انواع ابزار براده برداری

نام گذاری ابزارهای برداره برداری

برای اینکه متوجه شوید این ابزار برای شما کارایی دارد یا نه باید نام آن را مورد بررسی قرار دهید. هر یک از حروف نام یک مشخصه از آن را به نمایش می گذارد که به صورت زیر است.

حرف اول: حرف اول نشان دهنده جنس ابزار است. ابزارهای براده برداری از شش جنس ساخته می شوند که عبارتند از:

P به معنای جنس فولاد است.

M به معنای جنس فولاد ضد زنگ است.

K به معنای جنس چدن است.

N به معنای جنس آلومینیوم است.

S به معنای این است که ابزار از جنس آلیاژ های مقاوم در برابر حرارت بوده که به اصطلاح به آن ها گرم کار گفته می شود.

H به معنای این است که ابزار از فولاد های بسیار سخت ساخته شده است.

حرف دوم: این حرف مناسب بودن ابزار را برای قطعه های پخ خورده و غیره را نشان می دهد به این صورت که حرف C قابلیت ایجاد لبه های تیز ندارد و برای لبه های پخ خورده توصیه می شود. این در حالی است که حرف W باعث ایجاد پخ های ریز در لبه قطعه می شود.

حرف سوم: این حرف میزان تولرانس را مشخص می کند که مقدار های پایین برای پرداخت کاری کاربرد دارد.

حرف چهارم: آخرین حرف نشان دهنده این است که شکل ابزار چیست.

قیمت انواع ابزار براده برداری

اعداد موجود در نام ابزار براده برداری به چه معنی است؟

در کنار حروف یک سری اعداد نیز وجود دارد که هر کدام اطلاعاتی را در اختیار کاربران قرار می دهد. عدد اول گویای سایز است. عدد دوم ضخامت را نشان می دهد و عدد سوم نشان دهنده شعاع انحنای ابزار است و در نهایت عدد اخر نشان می دهد که قطعه برای پرداخت کاری است و یا خشن تراشی.

عوامل موثر بر طول عمر ابزار براده برداری

برخی از این ابزارها قابلیت تراش و استفاده دوباره را دارند اما برخی از آن ها بعد از کند شدن دیگر قابل استفاده نیستند و باید با نمونه جدیدی جایگزین شوند. به همین خاطر طول عمر آن ها با یکدیگر فرق داشته و قاعدتا هر چه قدر طول عمر بیشتری داشته باشند کاربردی تر و مهم تر از همه مقرون به صرفه تر هستند. اما در این میان عواملی هستند که بر میزان عمر و کارکرد این وسیله ها تاثیر مستقیم دارند و عبارتند از:

 • جنس ابزار
 • مایع خنک کننده
 • شکل ظاهری
 • دمای محیط کار
 • پارامتر های مشخص ماشین کاری

خوردگی این ابزارها مهم ترین عامل کاهش طول عمر آن ها است که در دسته معیار شکست ابزار قرار گرفته و یک مقدار از پیش تعیین شده است. برای اینکه بتوانید طول عمر ابزارهای براده برداری خود را افزایش دهید باید به یک سری نکات توجه کنید برای مثال:

 • در صورت نیاز از مایع خنک کننده استفاده کنید.
 • آن ها را در محیط مرطوب قرار ندهید.
 • از وارد شدن ضربه و یا فشار های احتمالی در محیط کار به افزار خود پیشگیری کنید.
 • در جعبه ابزار خود نگهداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.