اره عمودبر چیست و چه مشخصاتی دارد

اره عمود بر چیست

اره عمودبر چیست؟

اره عمودبر یکی از انواع اره هایی است که در صنایع مختلف برای بریدن قطعه های فلزی و حتی چوبی و ام دی اف نیز به کار برده می شود. اره عمودبر محصول اره چکشی نیز میگویند که انواع مدل های مختلفی دارند. تفاوت آن ها چندان زیاد نیست و تنها در یک سری مشخصاتی همچون امکانات، نوع تیغ گیر و … با یکدیگر تفاوت دارند. برای استفاده زا این اره هم باید از حرکت های رفت و برگشتی کمک بگیرید. تفاوتی در نحوه استفاده از آن با سایر اره های افقی بر و … ندارد. این اره دارای یک موتور می باشد و به صورت برقی و شارژی در بازار موجود است.

نحوه کار اره عمودبر به چه صورت است؟

اره عموبر دارای یک تیغ در بخش جلویی و نوک خود می باشد که به تیغ جدا شونده نیز شهرت دارد و به کمک حرکت های رفت و برگشتی آن میتواند عمل برش را بر روی سطح های گوناگون انجام دهد. این تیغه ها از نظر شکل و سختی، گام دندانه، طول و … متفاوت هستند و هر کدام برای سطح مشخصی در نظر گرفته شده اند. برای مثال تیغه برش فلز با چوب متفاوت است و … شما باید با توجه به قطعه ای که میخواهید آن را برش دهید نوع تیغه را مشخص کرده و انتخاب نمایید. این دستگاه برای کار هایی که به صورت منحنی هستند و یا نیاز به برش غیر مستقیم دارند بسیار سودمند استف چرا که تیغه های به کار برده شده در آن بسیار نازک هستند و عرض کمتری دارند. برای مثال جهت برش هالوژن ها، جای سینک در دکوراسیون داخلی و … میتوانید از آن استفاده کنید.

اره عمود بر و ویژگی های آن

بررسی مشخصات و ویژگی های اره عمودبر

این اره دارای مشخصات و ویژگی های از پیش تعیین شده ای است که سبب می شود تا انواع گوناگونی از آن در بازار وجود داشته باشد. شناخت این مشخصات در زمان استفاده از آن برای کاربرد های مختلف بسیار مهم است. برخی از مشخصات آن عبارتند از: توان موتور: اولین و مهم ترین ویژگی یک اره توان آن است. این توان بستگی به نوع مصرف آن دارد و در بازه بین 350 وات الی 800 وات در نظر گرفته می شود. واضح است که برای کار های سنگین تر مثل مصارف صنعتی بهتر است از نمونه ای با توان بالا استفاده نمایید و یک اره قوی انتخاب نمایید. جهت مصارف خانگی میتوان به نمونه های کم توان آن نیز بسنده کرد.

توان موتور اره عمودبر

تاثیر مستقیم بر قدرت حرکات رفت و برگشتی اره چکشی دارد. هرچه توان بیشتر، قدرت بالاتر و در نتیجه سرعت برش بالاتر که در نهایت باعث میشود تا تیغه ها به ندرت درون سطح برش گیر کنند. گیربکس: وظیفه اصلی آن ها تبدیل حرکات چرخشی موتور اره به حرکت های رفت و برگشتی آن است که باعث برش میشود. این دقیقا همان کارکرد اره های افقی را دارد که تفاوت آن ها تنها در زاویه حرکتشان میباشد. عموما گیربکس های این اره ها در دو نوع فلزی و نیم تنه فلزی می باشند. البته که نمونه های معمولی آن نیز وجود دارد اما نوع فلزی و نیم تنه فلزی در آن بسیار کارآمد تر خواهد بود. دلیل آن این است که نیم تنه های فلزی دارای پوسته ای از جنس الومینیوم و یا فلز هستند و به راحتی گرمای ناشی از دور موتور را انتقال میدهند و فشار زیادی بر دستگاه وارد نمی شود.

دکمه دیمر اره عموبر

دیمر واژه ای است که برای کنترل سرعت در اره اختصاص داده میشود. با استفاده از این قابلیت میتوانید سرعت مد نظر جهت بریدن متریال های گوناگون را تنظیم نمایید و به راحتی تغییر دهید. برای مثال: برای سطوح فلزی به علت حرارت ناشی از برخورد تیغ با فلز بهتر است از سرعت کم استفاده نمایید. تنظیم سرعت نیز تنها با حرکت دادن یک دکمه بر روی اره امکان پذیر است. نکته مهم این است که دکمه آن از نوع گازی است، به این معنی که با توجه به مقدار فشار وارد شده بر روی دکه سرعت آن بیشتر و یا کمتر خواهد شد. توجه داشته باشید که وجود این قابلیت بر روی اره های چکشی باعث میشود تا قیمت فروش نهایی آن ها نیز بیشتر شود.

مشخصات اره عمود بر

دکمه پاندولی

این دکمه نیز جز دیگر امکاناتی است که بر روی این اره ها میتوان مشاهده کرد. با استفاده از این دکمه شما میتوانید میزان حرکت تیغ های آن را به سمت جلو و یا عقب تنظیم کنید. به این تنظیم حرکت برای عمل رفت و برگشت تیغه های اره چکشی حرکت پاندولی گفته میشود و دلیل نام گذاری این دکمه به این اسم هم همین است. در نظر داشته باشید که تنظیم این دکمه نیاز به مهارت دارد چرا که در سطوح چوبی بالا بردن آن باعث لب پر شدن چوب و یا به اصطلاح لاشه شدن چوب میشود. برای سطوح فلزی نیست بهتر است این دکمه را در کم ترین حالت خود تنظیم نمایید تا کار برش با ظرافت بیشتری انجام شود. در اره های عمودی که بسیار پیشرفته هستند این دکمه در سه حالت بیشتر، متوسط و کم قابل تنظیم است.

قیمت اره های عمودبر

این اره ها توسط برند ها و کمپانی های مختلفی تولید می شوند که هر کدام از آن ها با توجه به امکاناتی که روی این دستگاه قرار می دهند و همچنین متریالی که جهت ساخت از آن استفاده می کنند، قیمت متنوعی در نظر دارند. هرچه امکانات و توان دستگاه بیشتر باشد به تبع قیمت آن نیز بیشتر خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *