انواع ابزارالات باغبانی

کاربرد بیلچه باغبانی

با ابزارالات باغبانی بیشتر آشنا شویم

در کشاوری و فعالیت باغبانی جهت نگهداری از درختیان و گیاهان و انجام سایر امور مرتبط نیاز به یک سری وسیله های صنعتی وجود دارد که در اصطلاح به آن ها ابزارالات باغبانی میگویند. در بین ابزارالات دسته بندی ها و انواع گوناگونی وجود دارد. همچنین برخی از آن ها بسیار پر مصرف تر از بقیه میباشند و به عبارتی میتوان گفت وجود آن ها برای هر باغبانی لازم و ضروری است. در این مقاله از سری مقالات وین ابزار قصد داریم تا با انواع ابزارالات باغبانی و کاربرد آن ها آشنا شویم.

انواع ابزارالات باغبانی

گرایش به حرفه باغبانی و علاقه به گیل و گیاه امروزه بسیار بیشتر شده است. شما اگر به صورت حرفه ای هم در این زمینه فعالیت نداشته باشید، برای رسیدن به درختان حیاط و یا گل های تراس خانه تان و باغبانی نیز باید به سراغ این ابزار ها بروید. رایج ترین این وسیله ها عبارتند از:

بیلچه باغبانی : تا زمانی که خاک در باغبانی حضور داشته باشد شما به بیلچه نیاز خواهید داشت. با استفاده از بیلچه میتوانید خاک را زیر رو کنید، همچنین میتوانید گودال ایجاد کرده و گل و گیاه بکارید. از بیلچه برای جا به جایی گیاهان و گل هایی که خار دارند هم میتوانید استفاده کنید. نکته مهمی که در رابطه با آن وجود دارد این است که سعی کنید رنگ روشن آن رابا دسته های رنگی خریداری کنید تا هنگام قرار گرفتن در بین خاک به راحتی بتوانید آن را تشخیص داده و پیدا کنید.

ابزار پرکاربرد باغبانی

کاربرد قیچی باغبانی

بی شک شماهم تا به امروز عبارت قله کردن و هرس درختان را شنیده اید. برای بریدن شاخ و برگ های اضافه درختان، پیوند زدن و … نیاز به قیچی باغبانی خواهید داشت. این قیچی بزرگ تر و بسیار تیز تر از قیچی های معمولی است. اما نحوه استفاده و کار با آن همانند قیچی معمولی است و به راحتی میتوانید هر شاخ ای را چه نازک باشد و چه زخیم بچیند.

دستکش باغبانی: این محصول جز لوازم ایمنی باغبانی نیز محسوب میشود. شما برای حفاظت از آسیب و لطافت پوست دست خود نیاز دارید از این دستکش ها استفاده کنید. جنس آن ها زخیم تر می باشد و خار گیاهان وارد پوستتان نمی شود. همچنی استفاده از آن مانع از پیش برد فعالیت شما نخواهد بود و به راحتی میتوانید امرو خود را انجام دهید.

چنگک باغبانی یا همان شن کش : چنگک های باغبانی برای هر خانه ای که حیاط دارد لازم و ضروری است. نوع بزرگ تر و حرفه ای تر آن نیز به نام شن کش وجود دارد که برای باغ ها مناسب است. با استفاده از این وسیله باغبانی میتوانید شاخ و بزرگ های ریخته شده بر روی زمین را جمع آوری کرده و محیط را مرتب کنید. همچنین برای شخم زدن فضای کوچک نیز کارایی دارد.

چنگک چنگالی باغبانی : این چنگک همانند دیگر ابزارالات هم نوعان خود می باشد با این تفاوت که میتواند تا عمق 30 سانتی متری فرو رود و برای کار شخم زدن باغچه ها و گدلان ها بسیار مناسب است.

بیل باغبانی : از آشنا ترین لوازم باغبانی است که برای جا به جا نمودن خاک و البته حفاری مورد استفاده قرار میگیرد. بیل ها معمولا وزن زیادی دارند. اما امروزه نمونه های سبک آن نیز تولید شده اند که با وجود کم وزن بودن کیفیت و دوام بالایی دارند و به راحتی میتوانید از آن ها استفاده نمایید.

بیل پارویی باغبانی : این ابزار نیز نوع دیگری از بیل می باشد که تیغه آن به شکل مربعی می باشد و جهت کندن گودال های عمیق و حفاری علی الخصوص درآودن و جا به جایی ریشه به کار گرفته میشود.

فرقان و چرخ دستی باغبانی : کودکان دوره دهه 60 با این ابزارالات خاطره های بسیاری دارند. اگر شما جز آن دسته از اشخاص خوش شانس هستید که حیاط بزرگی دارید، قطعا به یک چرخ دست یو با فرقان نیاز خواهید داشت تا بتوانید به راحتی و با سرعت بیشتری خاک ها، کود، شاخ و برگ ها و … را جا به جا نمایید.

کاربرد قیچی باغبانی

شاخه زن، ابزاری کاربردی در باغبانی

بسیاری از افراد تصور میکنند با استفاده از قیچی باغبانی میتوانند به راحتی هر شاخه ای را هرس کنند. برخی از شاخه های درختان بسیار ضخیم هستند که در این مواقع باید به سراغ شاخه زن بروید. کاربرد آن هرس کردن درختان قدرتمند و تنور می باشد که انرژی زیادی هم از شما نمیگیرد.

علف تراش باغبانی : علف های هرز یکی از آزار دهنده ترین گیاهان برای باغبان ها هستند که دشمنی برای محصولات و گیاهان آن ها به شمار می آید. از بین بردن این علف ها بسیار دشوار و البته زمانبر خواهد بود. علف تراش به شما کمک میکند تا به سهولت آنها را از بین ببرید.

اره باغبانی: چنانچه در هنگام هرس قیچی باغبانی و یا شاخه زن نتوانستن شاخه های بزرگتر و ضخیم تر را ببرند شما به یک اره نیاز خواهید داشت. این اره ها خود در دو نوع برقی و دستی وجود دارند. برای استفاده از نمونه دستی باید نیرو زیادی صرف کنید تا با جای به جایی اره روی شاخه آن را ببرید. اما برای نمونه برقی آن تنها با یک دکمه و در سریعترین زمان میتوانید کار هرس درختان حیاط و یا باغ خود را به سر انجام برسانید.

چمن زن باغبانی : بسیاری از افراد علاقه زیادی به قرار دادن چمن در حیاط خانه و یا باغ خود دارند. چمن ها به سرعت رشد میکنند و هرس کردن و کوتاه کردن آن ها به صورت دستی عملا امکان پذیر نخواهد بود. نگران نباشید دستگاه چمن زن دقیقا به همین منظور طراحی شده است. شما میتوانید به راحتی در کمتر از چند دقیقه محفظه خود را چمن زنی کرده و آن ها را کوتاه کنید.

انواع قیچی باغبانی

برای انتخاب ابزارالات باغبانی به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

هنگام خرید ابزارالات باغبانی باید یک سری نکات را مد نظر داشته باشید. این نکات عبارتند از: – اندازه و ابعاد مناسب – وزن و ساختار ابزار – کیفیت و برند سازنده – تیز بودن – قیمت برای آنکه این ابزار ها طول عمر بیشتری داشته باشند آن ها را به دور ا ز رطوبت نگهداری کنید. و همچنین قسمت های متحرک آن ها را روغن کاری نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *