آچار شلاقی چیست؟

اچار شلاقی

آچار شلاقی یا آچار لوله گیر؟ مسئله این است!

تنوع آچارها بیشتر از هر ابزار دیگری است که هر یک از آن ها برای استفاده های مشخصی طراحی شده اند. یکی از پر استفاده ترین آن ها آچار شلاقی است که به آن آچار لوله گیر هم می گویند. قطعا تا به الان از اسم این وسیله متوجه شده اید که برای لوله ها به کار گرفته می شود. از آنجایی که این وسیله در سال 1869 میلادی توسط آقای stillson طراحی شده است به آن آچار stillson هم می گویند. البته شکل ظاهری و طراحی آن از آنموقع تا به امروز تغییراتی یافته است که در ادامه بیشتر با آن آشنا خواهیم شد.

طراحی آچار لوله گیر چگونه است؟

این ابزار متشکل از دو گیره لبه دار می باشد که از آن جهت نگه داشتن لوله استفاده می شود. سطح این لبه ها دارای شیارهایی است که مانع از سر خوردن قطعه در بین آنها می شود. به این صورت لوله به شکل کامل روی آن فیت شده و محکم نگه داری می شود. این طراحی هوشمندانه هرگونه لرزش را از بین می برد. دستگیره آن نیز از جنس فلز بوده و طول بلندتری دارد تا به کارگیری آن راحت باشد و رد هر شرایطی بتوان از آن بهره برد. وزن این آچار در قیاس با دیگر نمونه ها بیشتر است اما با توجه به کارایی که دارد مناسب بوده و موجب ایجاد خستگی و فشار روی مچ دست کاربر نمی شود. لبه های نگهدارنده آچار نیز قابلیت تنظیم دارد و بسته به قطر لوله میتوانید آن را باز و بسته کرده و به اندازه دلخواه تنظیم کنید.

کاربرد آچار شلاقی در صنعت

اصلی ترین کاربرد آچار شلاقی، نگهداری از لوله های رگه دار است. لوله هایی همچون گالوانیزه، آهن سیاه و دیگر فلزات. البته در لوله کشی و … برای لوله های پلاستیکی و پولیکا و… نیز قابل استفاده است. فقط باید نمونه مناسب را انتخاب نمایید و همچنین فشار دهانه و ابعاد ان را به درستی تنظیم کنید تا بتوانید برای مصارف مختلف به کار ببرید. کار با آن نیز بسیار راحت بوده و شباهت زیادی به سایر اچارهای موجود در صنعت دارد.

اچار شلاقی

انواع آچار لوله گیر را بشناسیم

این آچارها نیز خود دارای انواع گوناگونی هستند که به صورت کلی به شش دسته تقسیم می شوند و عبارتند از:

  • مدل انتهایی
  • مستقیم
  • تسمه ای
  • آفست
  • زنجیره ای
  • قدرت مرکب

هر یک از این دسته بندی ها هم دارای سایزهای گوناگون با ابعاد مختلف هستند که انتخاب آن بستگی به نیاز مصرف کننده دارد. مقاومت آنها بالا بوده و اغلب از جنس آلومینیوم یا فلز تولید می شوند. با ما همراه باشید تا هر یک از این دسته بندی ها را به صورت مجزا مورد بررسی قرار دهیم.

آچار شلاقی انتهایی

این نوع از آچار لوله گیر صرفا برای گرفتن بهش انتهایی لوله کاربرد دارد. مواقعی که قسمت آخر لوله که در مماس و نزدیکی دیوار و… است و دسترسی به آن سخت است این ابزار با قدرت بسیار به کمک شما می آید. گیره های آن دارای دندانه هایی است که لوله را له شکل مستحکم نگه دارد. زمانی که دسترسی به لوله سخت است، در مکان های باریک قرار دارد و … این وسیله برایتان کارایی خواهد داشت.

آچارشلاقی مستقیم

رایج ترین نوع آچارشلاقی است که طراحی قدیمی تر دارد. کاربرد آن بسیار زیاد است و جنس آهنی دارد. لبه های آن به صورت تیغ دار طراحی و اجرا شده است. به دلیل جنسی که دارد بسیار مقاوم است اما وزن بیشتری هم دارد و باید به دور از رطوبت باشد. البته آچارشلاقی مستقیم نیز خود دارای انواع گوناگونی است که اندازه متفاوتی دارند. اما اگر به دنبال مدل استاندارد هستید، اندازه 3.4 اینچ تا 8 اینچ را به شما توصیه می کنیم. بیشترین استفاده این نوع از آچار لوله گیر در تعمیرات است. البته برای مصارف خانگی و روزمرگی هم کارایی دارد.

آچار شلاقی تسمه ای

اگر لوله ای که قصد تعمیر و تعویض و … آن را دارید، ظاهر غیر معمول داشته باشد از این نوع از آچار شلاقی میتوانید استفاده نمایید. تسمه های به کار رفته در آن از جنس نایلونی بوده اما مدل های فلزی و حتی چرمی هم دارد. کار با آن کمی فرق دارد و نیازمند تجربه و مهارت است.

آچار شلاقی آفست

اگر لوله مد نظر به صورت صاف نباشد و دارای زاویه باشد از این نوع آچار لوله گیر استفاده می شود. گیره های آن قابلیت باز شدن تا 90 درجه را دارند و به شما برای استفاده ساده تر و نگهداری راحت تر لوله کمک می کند.

آچار شلاقی زنجیره ای

طراحی بسیار خاصی داشته و در آن از لبه ها و گیره ها جهت نگهداری لوله استفاده نمی شود. بلکه به جای ان ها از زنجیر استفاده می شود. زمانی که لوله ها بسیار سفت و محکم هستند دیگر آچارهای معمولی جوابگو نخواهند بود و باید از نوع دیگری استفاده شود که مدل زنجیری دقیقا همان چیزی است که به آن نیاز خواهید داشت.

آچار شلاقی قدرت مرکب

این آچار شلاقی با توجه به ساختاری که دارد از قدرت بیشتری برخوردار می باشد. برای اتصال هایی که بسیار سخت شده و به اصطلاح گیرپاچ کرده است کاربرد دارد. از جنس آلیاژ فولادی ساخته می شود و خود دارای انواع مختلفی است. قدرتی که این آچار روی لوله اعمال می کند بسیار بیشتر است و در زمان های یخ زدگی لوله نیز قابل استفاده است. خرید آچار شلاقی و قیمت آن تنوع این ابزار باعث می شود که قیمت متنوعی هم برای هر یک از آنها در نظر گرفته شود. اما علاوه بر انواع، موارد دیگری همچون سایز، برند سازنده، جنس و … نیز بر قیمت فروش آن اثر دارد. این آچار به صورت دستی مورد استفاده قرار میگیرد و وجود آن در هر جعبه ابزاری ضروری است. فضای زیادی نمی گیرد اما کارایی زیادی دارد که می تواند توان و نیرو شما را برای باز و بسته کردن لوله ها و اتصالات دو چندان کند. نگهداری از آن بر روی دوام و طول عمر اچار تاثیر مستقیم دار و بهتر است در محیطی به دور از رطوبت نگهداری نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.